peanahk punane ja sügeleb 11.05.15 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere! Mure selline, et peanahk sügeleb vâga, juuksepiir ketendav kohutavalt ja on punane. Olin selle sam murega hádas august-november. Leevenduse leidsin Linola shampooniga. Kóik arstid/apteekrid kelle poole pôôrdunud on ôelnud et tegu atoopilise dermatiidiga. Peanahk oli nûûd 5 kuud korras ja hakkas uuesti kuivama ja ketendama. Ostsin jálle Linola shampooni, aga paremaks ei làhe, pigem hakkab halvemaks minema.
Nahaarsti aeg on alles 15 juuli. Oskate ehk aidata ning soovita shampooni/palsamit/mônda ôli/kreemi, mis vóiks leevendada olukorda?
Suured tànud!

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Tavaliselt selliseid sümptome annavad kas peanaha seborroiline dermatiit, üks atoopilise dermatiidi erivorm (krooniline lihtlihhen) või peanaha psoriaas. Kõigi kolme haiguse puhul kasutatakse raviks tõrvasampooni, aga tõrva toime on kindlasti aeglane. Seborroilise dermatiidi korral aitab ka Nizoral šampoon, aga psoriaasi ja atoopilise dermatiidi korral eriti mitte.
Õliga määrimine võib natuke sügelust leevendada, kuigi pärast on seda juustest võib-olla raske välja pesta.
Nagu ma aru saan, ei ole tegemist ainult sügeluse ja ketendusega, vaid esineb ka nähtav lööve. Kindlasti leevendaks olukorda hormooni sisaldav peanaha vedelik, aga need on saadaval ainult retseptiga. Siiski on võimalik esialgset ravi saada perearsti poole pöördudes, sest nahaarsti juurde saamiseks 15.juulil on ooteaeg tõesti pikavõitu.
Lugupidamisega,
Kristi Abram