Tsüst huule all 03.03.15 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere, elan Kanadas ja umbes kuus kuud tagasi tekkis huule alla valutu hernesuurune moodustis, mis internetis olevate kirjelduste põhjal võiks olla tsüst. Nädal aega tagasi aga läks tsüst väga paiste, valulikuks ja palju suuremaks, kui enne. Pöördusin nahaarsti juurde,kes saatis hambaarsti-näokirurgi juurde, kes kavatseb selle juba reedel välja opereerida (suu kaudu) et vältida armi näol, ent ütles, et moodustis võib olla närvi teekonnal mis võib kahjustada närvi ning siis kaotab osa näost tundlikkuse :( ning et punetus võib jääda näole nagunii ning lisaks võib moodustis tagasi ilmuda.... Mis sellest kõigest arvata, kas on parem riskida ning tsüst eemaldada? kui suur osa näost võib tundetuks jääda? kui ta vahepeal paistes oli, oli ka ikka päris kole, ning kui ka paistes pole, on ikka kole, sest ta on just huule all (vt. pilti).

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Kahjuks ei ole pilt koos kirjaga kaasa jõudnud, aga 1 cm tsüst suu õõnes on küllaltki ebamugav. Antud maailmajao tervishoiusüsteemiga isiklikult kokku puutunud ei ole, aga niipalju kui kuulnud olen, on arstidevastased kohtuasjad väga levinud, mis on teinud sealsed arstid väga ettevaatlikuks ja patsientide teavitamisel kirjeldatakse kõikvõimalikke ohtusid, mis eales kunagi aset on leidnud. See on selleks, et vältida edasisi kaebusi, kui midagi peaks reaalselt juhtuma. Tegelikult kulgeb siiski enamik protseduure edukalt ja ilma tüsistusteta. Pealegi tsüsti eemaldamine võimaldab seda histoloogiliselt kontrollida ja annab kindlustunde, et ei ole tegemist, millegi ohtlikuga.
Lugupidamisega,
Kristi Abram