Päike/solaarium 09.02.15 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere

Olen terve elu olnud heledate juuste ja nahaga. Lapsena sain päikese käes olla ning läksin ka pruuniks ilma suurte valulike põletusteta. Ühel suvel, kui olin umbes 10aastane, sain hirmuäratava päikesepõletuse: kogu keha, eriti nägu, oli punane, põletikuline, punne ja ville täis. Tänaseks ons ellest möödas pea 15 aastat ning enam suvel päikese käes olla ei saa. Ka pärastlõunasel ajal väljas liikudes (rannas või otsese päikesevalguse käes nii või teisiti ei viibi) saan kohe lööbe. Lööve on punane ja villiline. Villid tulevad näkku ning rinnahoidja kontuurile (läbi rõivaste).
Otsustasin läbi viia inimkatse ning külastasin solaariumit. Võtsin 5 minutit keskmisest madalama intensiivsusega solaariumis. Tulemus on näha pildil. Loomulikult külastan ka solaariumit ilma riieteta, kuid minu valulik punane põletus/lööve tekib vaid sellele osale kehast, mida katab rinnahoidja. Millest see tulla võib? Miks tekib lööve vaid rindekerele, kuigi kogu keha ühtlaselt kiirgust sai? Ja miks tekib lööve just selles piirkonnas, mida pärast solaariumi kasutamist rinnahoidja katab.
Olen varem korduvalt arstide juures käinud, kuid diagnoosi pole ühelgi korral veel pandud. Kas oskaksite soovitada, millise eriala tohtri poole pöörduma peaksin, et murele leevendust saada?

Ette tänades

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Sellist probleemi kohtan oma elus esmakordselt. Peale intensiivset päikesepõletust võivad tõesti nahas toimuda sellised muutused, et nahk enam päikest ei talu, aga mind paneb imestama, miks tekib see riietega kaetud alal.
Kas lööve tekib konkreetse rinnahoidja kasutamisel - kui nii, siis jääb kahtlus, et tekib reaktsioon kasutatud materjaliga. Kui lööve tekib aga igasugusest materjalist rinnahoidja kasutamisel, siis ei oska ma leida sellele mõistlikku seletust.
Probleemi ennetamiseks soovitaksin ka esmavalikuna kaitsekreemi ja antihistamiinikumi (allergiaravim), aga paistab, et need pole tulemust andnud.
Ilmselt tuleb Teil ultraviolettkiirgust täielikult vältida.
Lugupidamisega,
Kristi Abram