Sünnimärk sügeleb ja punetab 19.05.14 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Ca kuu või poolteist tagasi hakkas üks jalasäärel olev sünnimärk sügelema.
Natuke kergelt kratsisin ka, aga proovisin mitte kratsida sünnimärki vaid pigem ümbritsevat nahka. Siis tekkis sünnimärgi ümber ka kerge punetus.
Lisan ka uduse pildi (paremat pole), see kahtlane sünnimärk on sellel parempoolne.
Kui panin sünnimärgile kätekreemi või laste pepukreemi, siis ärritus nagu natuke taandus. Hetkel on sünnimärk ka natuke paistes või kõrgenenud. Kohati jälle see kõrgenemine ja punetus nagu taanduvad. Kui tegemist on pahaloomulise sünnimärgiga, kas siis peaks olema kogu aeg kõrgenenud või võib ka ajutiselt kõrgeneda? Laienenud sünnimärk nagu ei ole, ka erinevaid värve selles nagu pole. Kui tõenäoline on kirjelduse ja pildi puhul, et tegemist võib olla nodulaarse melanoomiga, lugesin, et sel puhul esinevad sügelus ja kõrgenemine? Nahaarsti aeg on kirja pandud.

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Pilt on sattunud tõesti väga udune, aga ka parema kvaliteediga pildi põhjal ei saa ilma dermatoskopeerimata mingit diagnoosi püstitada. Vahel võib nahk sügeleda ka sõltumata sünnimärgist ja kui seda piirkonda kratsida, siis kaasneb mehaanilise ärritusega seoses ka väike turse. Kuna sünnimärk ei ole lainenud ja värvitoon ühtlane, siis annab see julgust oletada, et tegemist on pigem healoomulise moodustisega. Lõpliku hinnangu annab siiski arst sünnimärki lähemalt hinnates. Õnneks on Teil aeg kirjas ja pääsete peagi vastuvõtule.
Lugupidamisega,
Kristi Abram