Millega on tegu? 17.05.14 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Palun öelge kas tegu on käe-ekseemiga või milles mure? Hakkas pihta kõik parema käe neljandalt sõrmelt abielusõrmuse alt. Algul nahaarst arvas et tegemist on allergiaga sõrmuse vastu, kuid nüüd pole ma pikalt saanud sõrmust kanda, aga näpp on ikka väga kole: sügeleb, leemendab, kuiv kakkuv tunne on ja nii kui vett saab on jube valus ja sügelev. Lisaks on sama asi ka vasaku käe neljandal sõrmel. Ülejäänud sõrmed on puhtad ja korras. Vaevavad just need kaks sõrme. Lisasin ka pildi.

Nahaarsti aeg alles tuleb.

Ette tänades!

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Pilt pole küll kirjaga kaasa tulnud, kuid haiguse kirjeldus on üpris iseloomulik, mistõttu julgen 95% kindlusega väita, et tegemist on kroonilise käteekseemiga. Haigus algabki väga tüüpiliselt sõrmusesõrme piirkonnast, kuna sõrmuse alla jääb sageli niiskust, seebijääke ja ka baktereid on seal rohkem. Kõik see kokku põhjustab nahaärrituse ja edasi juba kujuneb krooniline põletik nahas, mis võib levida ka teisele käele, isegi kui seal sõrmust ei kanta. Kui esialgu on põletiku tugevus vastavuses välisärritajate tugevusega, siis hiljem hakkab ekseem nö. „oma elu elama“ ja sellest on raske vabaneda. Kahjustatud nahast pääsevad ka kergemini läbi välised ärritajad ja allergeenid ja tekibki nn. suletud ring, kus kahjustatud nahk on vastuvõtlikum ja kahjustub järjest rohkem. Sageli tekib noortel naistel käteekseem siis kui nad on väikeste lastega kodused, sest siis tegeletakse rohkem majapidamistöödega. Praegu tuleks vältida igasuguseid töid, mille käigus võib kätele sattuda vett, kemikaale või tolmu. Samuti söögitegemisel tuleks vältida otsest kokkupuudet toiduainetega, sest lihast, kalast pärinevad ensüümid ja mõnede taimede mahl võib samuti nahka ärritada. Kindlasti peaks kasutama kaitsekindaid koristamisel ja kummikinda all peaks olema õhuke puuvillakinnas, et kumm ei oleks vastu nahka. Kui ravimid on otsas ja nahaarsti aeg alles ootejärjekorras, võib perearstilt retseptipikendust paluda. Apteegi käsimüügist võib proovida tsinki sisaldavaid kreeme, aga nende toime tugevus jääb hormoonkreemile kindlasti alla.
Lugupidamisega,
Kristi Abram