Küüneseene ravi imetaval emal 14.02.02 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Lp. doktor,

Juba mitu aastat tagasi sain ujulast jalaseene, mille ravisse ei suhtunud toona kahjuks tõsiselt ning sellest kujunes küüneseen. Kõik parema jala varbaküüned on kahjustunud. Arst kirjutas Orungali, kuid võtsin seda vaid ühe nädala, läks liiga kalliks ja lõin käega, see oli 1,5 aastat tagasi. Ca pool aastat hiljem jäin lapseootele ning nüüd toidan last rinnaga, mistõttu pole saanud ravi jätkata. Kas pean ravimite võtmisega ootama kuni lõpetan imetamise (laps 7-kuuseks saamas)?

Huvitavad ka järgmised küsimused: 1. kas aastaid kestnud tavapärasest palju suurem juuste väljalangevus võib olla seotud põetava seenhaigusega? 2. Kas olen ohustanud ka oma beebi tervist? 3. Juba mitu aastat olen olnud hädas silmadega, justkui oleks mingi püsiv allergiline reaktsioon - silmad pidevalt punased ja jooksvad vett - võib see olla ikka selle sama seene kõrvalmõju organismile? (silmaarst ei leidnud midagi viga olevat).

Juhul kui on võimalik, et kirjeldatud vaevused on seenhaigusest põhjustatud nähud, milline on siis sel juhul tõenäosus neist vabaneda kui teen läbi ravikuuri küüneseenest vabanemiseks. Varsti tahaks planeerida ka teist last, kas ma üldse võin neid kangeid rohtusid tarvitama hakata?

Arst vastas:

dr Terje Kukk

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Küüne seenhaiguse ravis on efektiivseimaks raviks tablett ravi. Kui see ei ole võimalik, siis küünelakina, 1 x nädalas kuni terve küüneplaadi väljakasvuni.

Juuste väljalangemist ei saa seostada seenhaigusega, pigem on see sageli tekkiv pärast sünnitust

Seenhaigus silmadele ei mõju. Soovitan pöörduda allergoloogile.

Beebi tervist te oma seenhaigusega otseselt ei kahjusta.