Kassihaigus? 22.01.14 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Soovin infot "kassihaiguse" kohta.

Nimelt 5 kuud tagasi puutusid lapsed haige kassiga kokku ja neljast lapsest kolm nakatusid kassihaigusesse. Ühel lapsel piirdus see kolme laiguga, teisel kahel ainult ühega. Ravima hakkasime kohe ja kassiga rohkem kokkupuuteid ei olnud. Laigud kadusid kiiresti, aga nakatunud kohti kreemitasin veel umbes kaks nädalat edasi, kokku sai lapsi ravitud Exoderiliga 4-5 nädalat, peres ega tutvusringkonnas keegi teine ei nakatunud. Lapsed koolis ei käi.

Nüüd levib kassihaigus koolis ja on otsapidi lasteaeda jõudnud. Eile hommikul avastasin lapse õla peal esimese ja siiani ainsa väikese laigu, mis sarnaneb algavale kassihaigusele. Laigu läbimõõt on 1cm, see on vaevunähtav, hästi hele, aga samas kestendav ja ringi piirjoon on punakas. Samasugused laigud tekkisid ka 5 kuud tagasi, seega ei kahtle, et tegu on kassihaigusega.

Teavitasin ka lasteaeda, et tõenäoliselt on lapsel kassihaigus ja laps jäi koju. Täna sain kõne lasteaiast, kus öeldi, et perearsti on teavitatud, et meie lastel on kassihaigus ja peame näitama minema. Väideti, et ma pole lastel kassihaigust korralikult välja ravinud , et see on veres ja nüüd on vaja antibiootikume. Kas see on võimalik, et lastel on olnud 4 kuud kassihaigus veres? Või pigem on nad haigusega kokkupuutel uuesti nakatunud?

Perearstikeskuses käisime. Lapsed vaatas üle õde ja kinnitas, et tegu on kassihaigusega, pooldas samuti AB kuuri, aga kuna ma ei näinud pisikese laigu ravimisel selleks vajadust, siis soovitas kasutada Exoderili asemel Lamisili.

Samas nahaarst soovitas eelmine kord Exoderili ja antibiootikumidest ei teinud üldse juttu.

Mind närib veel kahtlus väiksema lapse suhtes. Mina temaga ei olekski üldse arsti juurde läinud, sest ma ei uskunud, et tema laik on kassihaigus. Nimelt kontrollin ma igal hommikul enne lasteaeda minekut nende küüned üle. 9 päeva tagasi olid lapse sõrmed hommikul korras, lõunal, umbes 4h hiljem, tuli laps koju sõrmega, millel oli tulipunane laik sõrme peal. Nägi välja nagu põletus, nagu näiteks villase stendinurga vastu kiiruga hõõrdunud koht või muud sarnast. Määrisin seda esimesel kahel päeval Phantenoliga, suurem punetus kadus ja mõne päeva pärast hakkas kärn peale tekkima, määrisin taas Panthenoliga ja nahk muutus pehmemaks. Praegu on alles ainult heleroosa ring, mis ei ole kasvanud ega kahanenud. Selle diagnoosiks pandi samuti kassihaigus.

Mida Teie arvate, kas see on kassihaigus? Kui eelmine kord algas kassihaigus heledate laigukestega, mis hakkasid kiiresti kasvama ja rohkem punetama, siis ei tundu minu jaoks loogiline, et nüüd algas kassihaigus tulipunase laiguga ja 9 päevaga on oluliselt paremaks muutunud seenhaiguste raviks mõeldud vahendite kasutamiseta. Pole kuskile edasi ka levinud.

Samuti soovin teada, millal võiksid lapsed lasteaeda tagasi minna?

Eelmine kord hoidsin neid ka pärast laikude kadumist 2 nädalat kodus ehk kokku olid kuu aega teistest eraldatud. Kas nii pikk karantiin on vajalik?

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Niinimetatud „kassihaigus“ on naha seenhaigus, mis levib nakatunud loomade kaudu. Kui Teie lapsed puutusid kokku võõra kassiga, siis võis kassihaiguse tekkimine olla tõenäoline.
Reeglina levib haigus ikkagi haigete loomade vahendusel. Kui „kassihaigust“ esineb lasteaias ka teistel lastel, siis arvan, et pigem on liikvel ikkagi veel mõni nakatunud loom (see ei pruugi olla ainult kass, aga võib olla ka koer, tsintsilja vms.).
Kassihaigust tekitav seen elutseb ainult sarvestunud kudedel, milleks on nahk, juuksed või küüned, seega väide, et „kassihaigus on veres“, on absoluutselt vale. Pealegi ravitakse kassihaigust seenevastaste preparaatidega, mitte antibiootikumidega. Pisikese laigu ravimiseks peaks Exoderil või Lamisil sobima küll, mõlemal on seenevastane toime.
See laik sõrmel, mille foto saatsite on tõesti pigem hõõrdumise või mingi muu ärrituse tagajärjel tekkinud, sest seenhaigus reeglina tekib aeglasemalt, kui 4 tunniga. Kui Panthenoliga paremaks läheb, siis see pigem kinnitab, et tegemist võib olla nahaärritusega, mitte seenega. Diagnoosi kinnitamiseks või ümber lükkamiseks tuleks arsti juures võtta haiguskoldest nahakaabe analüüsimiseks, et teada saada, kas tegemist on seenhaigusega või mitte.
Kui lapsed on paranenud ja nähtavaid laike ei ole, siis ei ole neid vaja karantiinis hoida.
Lugupidamisega,
Kristi Abram