Kahtlane sünnimärk/haiguskindlustuse puudumine 19.11.13 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere
Olen avastanud, et minu kõhul paiknev sünnimärk on hiljuti muutunud (mingid mustad/tumedad täpid/laigud on tekkinud), tahaksin seda kontrollida lasta, aga kahjuks on lood sedasi, et minu Eesti haigekassa ei ole enam kehtiv ja välismaa (Soome) ei ole minu teada veel kehtima hakanud ja mul pole aimugi, kaua selle välja ajamine veel kestab. Sünnimärkki tahaks aga kohe kontrollida. Millised võimalused mul selle kontrollimiseks on, palju see maksta võiks ilma haigekassata Eestis või arvate pildi põhjal, et muretsemiseks põhjust pole?
Teiseks tahaksin veel küsida (mul tekib väga palju sünnimärke/nahanäsasid seljale ning kõik on sellised, mis ei ole tasapinnalised, seega üpris tüütud ja koledad), et miks mõnel inimesel pidevalt selliseid sünnimärke/näsasid juurde tuleb? Kas on võimalik sünnimärkide/näsade teket kuidagi vältida? Või on meil Eestis võimalus nende eemaldamiseks nii, et armi ei jääks?

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Tasuliste vastuvõttude hinnad eriarsti juurde kõiguvad vahemikus 20-50 eurot, sõltuvalt sellest, missuguse raviasutuse valite. Teisest küljest - tasulisele vastuvõtule pääsete tõenäoliselt kiiremini, kui plaanilises järjekorras oodates.
Nüüd Teie teine küsimus: nahamoodustiste teket üldiselt väga mõjutada ei saa. Teadaolevalt soodustab UV kiirgus (päike, solaarium) nahamoodustiste tekkimist, seega liigsest UV kiirgusest tuleks hoiduda. Mõndasid näsasid tohib vedela lämmastikuga külmutada, see annab kosmeetiliselt aktsepteeritava tulemuse. Siiski peab arst moodustised enne üle vaatama ja ütlema, missuguseid tohib külmutada ja missuguseid mitte.
Lugupidamisega,
Kristi Abram