Nakkav jala nahahaigus 11.10.13 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Ma tahaksin küsida, et kas on olemas nakkavaid jala nahahaigusi, mis ei ole seentest põhjustatud (ma olen selle teemaga ka varem teie poole pöördunud, kuid nüüd ma sõnastan küsimuse veidi teisiti).
1)
See jala nahahaigus on väga nakkav. See on mul olnud juba pool elu ning see lööb uuesti välja iga mõne aasta pärast, ilmselt vanade jalanõude kaudu.
2)
Jalaseene vastu mõeldud ravimid ei aita. Olen käinud paljude nahaarstide juures ja kasutanud palju ravimeid, mis ei ole üldsegi mõjunud. Mõjub ainult Teimurovi pasta, aga seda Eestis ei müüa.
Olen kasutanud:
Klotrimasool
Lamisil (Terbinafiid)
TRAVOGEN (Isoconazole)
Exoderil (Naftifiinvesinikkloriid)
Scholl Atheles Foot Cream (Tolnaftate)
Fucicort (Acidum fusidicum, betamethasonum)
3)
Naha analüüs ei anna tulemusi (olen teinud seda), ilmselt haigus on muutunud krooniliseks. Selleks et analüüsi teha, pean ma laskma haiguse minna ägedaks (mitte mingit ravimit kasutama kuu aega), aga seda ma ka ei soovi.
4)
Sümptoomideks on alguses väga vastik sügelus, siis ilmuvad päeva-paari pärast villikesed, mis sügelevad ja on katsudes valusad.
Kuu aja pärast on terve tallaaluse nahaalune täis kergelt kollakat vedelikku. Kui nõelaga torkida, siis võib terve tallanaha ilma valuta ära tõmmata ning nähtavale tuleb mesilasekärje moodi nahk, mis on täis kollakat vedelikku.
Mul on suur mure, kuna ma ei ole kusagilt abi saanud. Nahaarstid kirjutavad välja seenevastaseid ravimeid, mis aga ei mõju.
Mul on küsimused:
1) Millise arsti poole te soovitate pöörduda, kes oskaks ravida ka mitte tavapäraseid jalahaigusi?
2) Mis võiks olla see nakkav jalahaigus, mida ei saa ravida tavaliste seenevastaste ravimitega? Millised ravimid selle jaoks oleksid?
3) Kui tehakse naha analüüsi, kas siis see analüüs suudab tuvastada ka selle haiguse, mis ei ole tavaline seenhaigus? Kus kohal sellist analüüsi tehakse?

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Jalgadel võib leiduda nii seentest kui bakteritest põhjustatud nakkusi.
Seennakkuse vastu aitavad seenevastased preparaadid (klotrimazol, isokonazol jne), mida Te olete juba varem korduvalt kasutanud. Bakterite vastu aitab fusidiinhape, mis sisaldub ka Fucicort kreemis. Kui seenevastased ja bakteritevastased vahendid ei aita, siis on tõenäoliselt ikkagi tegemist mittenakkusliku nahahaigusega, nt. psoriaas, ekseem või midagi kolmandat.
Kui rääkida haiguste diagnoosimisest, siis Eestis on nahaarstidel nõue iga paari aasta tagant tõestada oma erialalist pädevust ja jalahaigustega peaksid kõik kolleegid toime tulema. Selleks, et õigesti ravida, on vaja teada õiget diagnoosi ja seetõttu ongi Teile diagnoosi täpsustamiseks soovitatud nahaproovi. Nahaproovi all mõtles Teie arst biopsiat, kus võetakse tükike haiget nahka ja saadetakse mikroskoopiliseks uuringuks. Proovi võtmise ajal peab haigus olema silmaga nähtav, sest vastasel juhul puuduvad ka mikroskoopilised muutused, mille alusel diagnoosi püstitada. Biopsiat peaksid tegema kõik nahaarstid üle Eesti – suuremates linnades (Tallinn, Tartu, Pärnu, Viljandi) kohe kindlasti.
Lugupidamisega,
Kristi Abram