Allergia kaelal 03.04.13 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere! Räägiksin kõigepealt natuke enda varasemaid muresid. Olen lapsest peale olnud erinevate allergiate ja nahanädadega kimpus. Kõik kohad kus vähegi õrnem nahk, on mingil perioodil olnud allergilised. Lapsena oli allergia käeõnnaldes, kohutav sügelemine jms, tehti kunagi ka allergiate test, ainus mida näitas olid tomulestad, sain kreemi raviks, tuulutasime rohkem tube ja voodipesu ja mingiks ajaks kasvasin sellest välja. Millalgi puberteedieas lõi allergiline lööve välja kaenla all, käisin samuti arstil, sain kreemi raviks ja vahetasin deodorandi apteegi oma vastu, ning sain õnneks ka sellest lahti, praeguseks kannatan ka poedeodorante ja tundlikkust ei teki.

Praegune probleem on aga kaela tagumisel poolel. Aastal 2009 suvel algas see selliselt, et kaelal oli väga pisike täpp, mis lihtsalt kuiv ja veidi kare, panin peale niisutavat kreemi, kuna mul on alati olnud nahk tundlik ja kuivem siis ei teinud sellest suuremat probleemi. Poole aastaga kasvas aga laik oluliselt suuremaks, punetavamaks ja lõpuks käisin nahaarsti juures, konkreetselt ei mäletagi diagnoosi, kirjutati välja Advantan kreem ja pidin ka tagasi minema arstile, kuid kuna kreem aitas, siis tagasi ma ei läinudki, kahjuks kordus aga probleem uuesti, kui kreemi kasutamisest oli tükk aega möödas ja lasin perearstil uue kreemi kirjutada, kuna ei leidnud aega arstile pöörduda, nii ma kasutasin seda kreemi, kui tekkis sügelus ja kreem aitas. Mingil hetkel otsustasin siiski uuesti arstile minna, kuna probleem siiski ei tahtnud kaduda, seekord kirjutati Cutivate kreemi. Kahjuks ei mäleta kummagi arsti puhul, mis see konkreetne diagnoos oli, võib-olla atoopiline dermatiit? Vanad haiguslood on mul kodus olemas ja lapsena on selline diagnoos igatahes pandud. Ilmselt olen tundlikkuse pärinud isalt, allegiad esinesid nii isa isal, isal(ekseem) kui isa õetütrel.
Lööve ise on selline, et algab sügelusega, tükk aega on lihtsalt sügelus, selline kuumav tunne ka justkui, ja siis tekivad nahale nagu pisikesed täpikesed, on tunda ebatasasust, nahk on "krobeline" ja mingi aja möödudes kui ei niisuta pidevalt, muutub see krobelisus karedaks nahaks, nahk nagu koorub maha ja koguaeg on sügelev kuumav tunne.

Olen selle perioodi jooksul alates 2009. aasta talvest kuni praeguseni kasutanud siis ära mitu retsepti mõlemaid kreeme, tahtsingi küsida, et kuidas peaks edasi käituma. Kas üldse võib neid kreeme nii palju kasutada, loen küll infolehelt et tegelikult üle 4 nädala ei tohiks ravida, ise pole pidanud järjest nii pikalt kasutama, aga siiski vahelduva eduga praktiliselt kogu aeg. Olen pannud kreemi siis, kui tunnen jälle sügelust, aga nagu praegu, kreem on tükk aega otsas ja nüüd lööb allergia jälle väga suurelt välja. Aga mismoodi asjast lahti saada?
Hetkel on ka allergia ulatus oluliselt suurem kui oli ta alguses, kui esimest korda arsti juures käisin, ja nihkunud minu arvates natuke rokem keskele poole esialgsest kohast.

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Kõik Teie lapsepõlves esinenud nahahädad viitavad sellele, et Teil on olnud atoopiline dermatiit, samuti kinnitab diagnoosi ka nahaprobleemide esinemine lähisugulaste hulgas. Atoopiline dermatiit on päriliku eelsoodumusega krooniline nahaprobleem, mis täielikult ära ei kao kunagi ja paratamatult aeg-ajalt ägeneb. Täiskasvanueas võib see esineda vahel ka lokaliseeritud vormina (nagu Teil sügelev laik kaelal). Hormoone sisaldavaid kreeme tõesti ei tohi pidevalt kasutada, kuid ravimine hormoonivabade vaheaegadega vähendab kindlasti kõrvaltoimeid. Vaheaegadel tuleks põletikulisel piirkonnal kasutada niisutavaid kreeme. Kergematel juhtudel saab leevendust ka imikutele/väikelastele mõeldud tsinki sisaldavatest kreemidest/losjoonidest/spreidest – neid võib küsida apteekrilt. On olemas ka atoopilise dermatiidi jaoks ravim, millel on hormoonist erinev toimeaine. Kuna viimati nimetatu on samuti retseptiravi, tuleks Teil siiski aeg-ajalt uuesti nahaarsti külastada.
Lugupidamisega,
Kristi Abram