Lapsel sõrmeküüned ja ümbrus jubedad 19.02.13 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Lapsel on juba mitu kuud sõrmeküüned otsast lagunenud, koordunud ja nahk küüne ümbruses on samuti jube. Algul arvasin, et ehk tuleb see sellest, et ta mängib väga palju legodega ja siis tükkide üksteise küljest lahti kangutamisel küüntele viga teeb, aga ei narmendavate küüneservade pidev viilimine (lõigata ei saa, sest küüned isegi lühikesed), käte kreemitamine ega ka mitte d-vitamiini, kaltsiumi juurde andmine (ca kuu praeguseks) pole asja paremaks teinud. Küüsi ta ei näri.
Ehk on tegu hoopis mingi seenhaigusega või muu nahaprobleemiga? Või mingi aine puudusega? Samas, ta sööb päris kenasti kõike ja 4.-5. sõrme ning paremal käel ka keskmise sõrme küüned on normaalsed.

Allergiaid tal pole. Kunagi beebieas oli nahal karedaid laike, mille kohta perearst arvas, et atoopiline dermatiit ja käskis kreemitada või õlitada. Kasutasin saialille salvi ja see tundus hästi mõjuvat. Praegu karedaid laike nahal pole, va pahkluudel, aga seal on pigem selline paksem ja natuke kuivem nahk kui mujal, aga ei midagi erilist mu meelest.
Kunagi 3 a tagasi vigastas ta vasaku käe pöialt ja sinna tekkis põletik, millest väga raske oli jagu saada. Lõpuks üks tuttav nahaarst arvas, et ehk on sinna pärmseen elama asunud (sõrm käis pidevalt suus ka) ja andis seenevastast rohtu. Sellega määrimine tundus aitavat ja lõpuks saime põletikust jagu. Kas võib olla, et nüüd on ka midagi sarnast? Kuigi, enam ta sõrmi suhu ei topi ja otseselt põletikku ka ei ole...

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Atoopilise nahaga lastel on küüned keskmisest õhemad ja hapramad ning ka nõrgad välisärritajad (niiskus, seep, mehaaniline trauma) võivad küüneplaati kahjustada. Pildilt on näha, et küünevalli piirkonna nahk on kuiv ja „narmendav“ – see on piirkond kus uus küüs moodustub ja seetõttu ongi küüned endiselt hapramad, kuna kasvutsoon on kergelt põletikuline.
Vitamiinid ja kaltsium mingil määral võivad küüne moodustumist parandada, aga juba olemasolevat habrast küüneplaati need tugevamaks ei tee, mistõttu efekt ei avaldugi esimesel kuul. Küünte ja küüneümbruse naha kreemitamine on igati kasulik ja asjakohane. Sakiliste servade äralõikamine on siiski parem kui viilimine, sest viilimine võib samuti küüneplaati kahjustada.
Kindlasti tuleb hoiduda mehaanilisest traumast. Kui laps armastab legodega mängida, aidake tal ise tükke koost lahti võtta, et ta küüsi ei traumeeriks. Jälgige, et laps ka palju veega ei mängiks, sest see muudab küüned veelgi kuivemaks. Mis puutub näpuimemisse, siis jälgige last, kui ta Teid ei märka – võib-olla pole sõrmeimemise harjumus täielikut kadunud ja laps võib seda teha omaette olles.
Lõpetuseks, kui kaebused kõigest hoolimata jäävad edasi püsima, siis soovitan pöörduda nahaarstile ja vajadusel määrata retseptiravimi küünevallipõletiku lahendamiseks.
Lugupidamisega,
Kristi Abram