Seborroiline dermatiit ja mädased vistrikud ülaseljal. 20.01.13 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen aastaid vaevlenud oma näo-ja peanahaga ning aasta aega tagasi sain siis lõpuks arsti juurde minnes diagnoosiks seborrolise dermatiidi. Määrati ka ravi-antibiootikumi kuuri (nime ei mäleta) pluss siis Travocort ja Ketokonazoli šampoon iganädalaseks kasutamiseks. Selle kuuajalise antibiootikumi kuuriga oli tulemus väga hea. Seda ravi tegin talvel ja vastu kevadet ja suvel oli nahk täitsa ok. Kui ilmad läksid jahedamaks, oli olukord halvem (haiguse kulgu pidavat mõjutama ilmastiku muutus). Siis küsisin nahaarstilt (Terje Kukk) uuesti kangemat ravi. Nüüd sain jälle Travocorti ja antibiootikumide asemel kirjutas seekord Elideli, mille toimega võin ka rahul olla. Aga häda on hoopis selles, et juba paar kuud tekivad mu ülaseljale suured mädased vistrikud. Ma ei tea, kas see on ka SD-ga seotud..? Esmalt tekivad valulikud mügarikud, osadel neist ei tule ka hiljem midagi välja. Kuid need, mis paisuvad suuremaks ja pealt valgeks, tuleb pigistades väga palju mädasegust verd ja on kohe tunda, kuidas osa neid mügarikke on justkui ühenduses ja mäda voolab mitmest punnist ühe punni ava kaudu välja. Ma ei tea, kui loogiline see jutt on, aga olen päris mures, sest mul pole kunagi olnud probleeme aknega, isegi puberteedieas olid mu nägu ja selg pigem puhtad. Küsimus ongi siis selles, kas selline äkiline ja hirmuäratavlt püsiv mädaste punnide-mügarike teke on seborrolise dermatiidiga seoses või on see seotud millegi muuga? Ja mida ette võtta?

Ettetänades

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
See, mida kirjeldate, tundub olevat täiskasvanute tsüstiline akne, aga kuna ma pole Teid näinud, siis 100% kindlalt ei saa väita. Probleemid võivad omavahel olla seotud kaudselt – nimelt seborroilise nahaga inimestel esineb ka aknet keskmisest sagedamini. Kuigi akne on valdavalt noorukite haigus, võib see alata ka hilisemas eas. Suurte põletikuliste sõlmede korral tuleb kindlasti uuesti nahaarsti juurde pöörduda, sest üksnes nahale määritavate rohtudega ei pruugi probleemist jagu saada.
Lugupidamisega,
Kristi Abram