Melanoom? 12.11.12 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Esitan küsimuse oma poja nimel. Augusti lõpus avastasin tal käevarre ülalpool ebakorrapärase väikese tumeda sünnimärgi, mis oli sakiliste servadega ja lõhenenud koorikuga. 19 september pani perearst diagnoosi melanotsüütneevus. Praegu oleme takerdunud ootejärjekorda operatsioonile. Pidime juba novembri algul saama operatsioonile, kuid siis jäi arst haigeks ja meile anti uus number. Praeguseks on ka esialgne väike melanotsüütneevus kasvanud ja laienenud värvilt selle ümber. Pilt on kaks päeva tagasi tehtud. Soovin küsida kui ohtlik on olukord pildi järgi ja kui kaua võib järjekorras operatsioonile pääsu oodata või kas peab kiirkorras erameditsiini teenuste poole pöörduma? Kas see on juba melanoom ja mis staadium?
Tänan

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Melanotsüütneevus tähendab eesti keeles tavalist healoomulist sünnimärki, melanoom tähendab naha pahaloomulist kasvajat. Laste ja noorukite puhul ei ole sünnimärgi suurenemine automaatselt kohe pahaloomulisuse tunnuseks, sest selles vanuses on suhteliselt tavaline, et sünnimärke tekib juurde ja need kasvavad suuremaks.
Melanoomi diagnoosi ei saa foto alusel kinnitada ega ümber lükata, selleks tuleb nahamoodustist vaadata dermatoskoobiga (väike instrument, mis enamikul dermatoloogidest on olemas). Dermatoskoobi abil saab näha, kas sünnimärgis on kahtlaseid struktuure või mitte ning kas see tuleb eemaldada või mitte.
Kui Teie poja operatsiooni järjekord on edasi nihkunud ainult mõne nädala võrra, võib rahulikult oodata. Kui järjekord on nihkunud kaugesse tulevikku, soovitan sünnimärgi lasta üle vaadata mõnel dermatoloogil, kes hindaks olukorda ja ütleks, kas antud sünnimärki on üldse vaja eemaldada ja kui kiiresti.
Lugupidamisega,
Kristi Abram