Päraku ümbruses nahaprobleemid. Psoriaas? Seen? Hemorroididest? 26.10.12 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere,

mul on selline mure, et umbes 4 aastat tagasi tekkisid hemorroidid või veenilaiendid, ei tea, kuidas neid nimetada. Need on siis pärakus, kohe augu juures, aga nahk päraku ümbruses on umbes 4-5cm raadiuses sügelev, mikrorebenditega, mis ei ole paranenud ja veritsevad, kui sügada. Nahk sügeleb nii hirmasti, et sügan end isegi läbi une.
Pärast pesu on nahk väga kuiv ja mõnikord koorub ussinahana maha, ehk siis suurte läbipaistvate nahatükkidena. Ka kuiv nahk sügeleb, aga mitte nii väga. Kui pärast pesu kannikate vahelt niiskeks läheb, siis ajab sügelus hulluks ja sügades on küünealused paksult nahka täis, saangi end sügada ainult poti peal, et nahapuru aluspükstesse ei koguneks. Pärast sügamist väiksed haavandid veritsevad. Veritsust esineb ka kakamise ajal, aga see on vist hemorroididest, mis iseenesest valulikud ei ole, aga olen arvanud, et nahasügelus on nendest tekkinud.
Perearstile muret kurtes leidis too, et tegu on pigem seenega ja määras raviks Travocorti. Olen seda küll alles ühe korra määrinud, aga kreem pani naha tulitama ja samas ma ei ole kindel, et tegu seenega on. Äkki peaksin end kellelegi näitama? Kas nahaarsti ees võetakse tagumik paljaks? Ma ei ole väga julge enda intiimpiirkondi näitama, seetõttu olen asja nii palju edasi lükanud, aga see sügelus ajab juba päris hulluks. Olen 4a jooksul 3 last sünnitanud, pärast viimast korda läkski nahamure väga hulluks, naha koorumine suurte tükkidena on samuti viimase poole aasta teema, varem sellist asja ei olnud.

Mul on muidu umbes 12a tagasi diagnoositud psoriaas peanahal. Kas võib äkki olla, et psoriaas on edasi levinud? Või on tegu pigem seenega? Tupeseent mul ei ole, või need kaks ei peagi olema samal? Sügelus on ka kõige väiksem lahklihal, põhimõtteliselt sealt ei sügelegi, kui, siis väga harva.

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Pärakupiirkonna sügelemine on raskesti talutav aisting. Põhjuseid pärakupiirkonna sügelemiseks on palju: hemorroidid, ussnugilised, seenhaigus, ekseem jne. Kui Teil on varem diagnoositud psoriaasi, siis ei saa välistada ka võimalust, et psoriaas on levinud tuharatevahelisse volti. Samaaegselt muu probleemiga võib esineda ka seenhaigus, seega mitu probleemi üheaegselt. Sügada kindlasti piirkonda ei tohiks, sest mehaaniline ärritus võimendab olemasolevat probleemi. Kaebuste leevendamiseks võib antud piirkonnas proovida lisaks tsinkpastat. Kui kaebused tsinkpasta ja Travocortiga paremaks ei lähe, siis tuleks ikka uuesti arsti juurde pöörduda. Arst peab kindlasti kahjustatud piirkonda nägema, sest korrektne ravi eeldab korrektset diagnoosi.
Lugupidamisega,
Kristi Abram