Akne 25-aastasel 10.05.12 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere Kristi

Viimase paari kuuga on mu näonahk täiesti käest ära läinud. Kuigi mul ka muidu päris hell ja tundlik nahk ning nooremas eas kannatasin allergiate küüsis, siis sellist asja ei ole ma kunagi varem kogenud.
Nov 2011 tekkis mul pärmseen silmade ümber ja kuna ma keeldun antibiootikume söömast, siis elimineerisin suhkrud, süsivesikud ja sõin ainult puhast orgaanilist toortoitu. Kuu ajaga oli silmadeümbrus korras ja enesetunne kui ei kunagi varem.
Kahjuks kuna olen täiskohaga töötav iseennast majandav üliõpilane, siis kannatan päris suure stressi all. Alates dets 2011 kuni märts 2012 lõin tervislikkudele eluviisidele käega (lihtsalt ei olnud aega, et kodus kokata) ja sellest ajast on näonahk hakanud käest minema.
Eriti hulluks läks aga asi kuskil kuu aega tagasi. Sellel hetkel läksin tagasi niiöelda super dieedile, mis siis annab kõik vajalikud ained, vitamiinid organismile. Peale seda nägid kõik mu tuttavad, et oo mu näonahk hakkab tagasi siledaks minema.
Neli päeva tagasi, lõi mul kõik uuesti välja kui mitte hullemini. Terve nägu on punaseid peadega punne täis. Nahk on ülikuiv. Ise arvan, et see võis olla seotud mu päevade algusega, mis oleks isegi mõistetav, kuigi mul ei ole kunagi varem sellist juhtu olnud.
Mul on muidu tsükkel väga paigast ära, vahel ei ole kuid, isegi aasta on vahele jäänud, ja siis käib nagu kellavärk. Veebruaris olid muidu viimati ja nüüd siis mai algul kohe. Ka veritsus oli ainult 1 ja pool päeva, ja siis ainult veidi määris, et muidu teistel kordadel ikka päevad kuskil 5-6 päeva ja korraliku voolusega. Beebipille ei võta, ka muid ravimeid mitte. Alkoholi harva, ei suitseta, toitun tervislikult ja teen mõõdukalt trenni.
Olen kosmeetikast loobunud (ise ka ei usu), ühtegi niisutajat ei julge kasutada, ei koori, nahka ei näpi.
Ei oska lihtsalt midagi peale hakata. Mõtlesin, et kas äkki hormonaalsed probleemid. Kelle juurde peaksin oma murega pöörduma, kas asi välistes tegurites, või äkki seest poolt miski valesti? Tahan oma ilusat noort ja tervet nahka tagasi...

Suured tänud ka kõige väiksema abi eest!

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere! Jah, akne tekkimisel on hormoonidel oma tähtis roll. Kui menstruatsioontsükkel on paigast ära, siis tuleb kindlasti külastada naistearsti ja teha häirete põhjused kindlaks (kodune rasedustest oleks ka mõistlik ära teha), naistearsti juurde pöördumiseks vähemalt Eestis saatekirja pole vaja.
Teiseks, mulle tundub, et elate küllaltki pingelist ja stressirohket elu. Ka stresshormoonid võivad sarnaselt suguhormoonidega (natukene küll vähem, aga siiski) rasueritumist mõjutada. Vaadake kõik oma kohustused kriitiliselt üle, võib-olla on võimalik midagi vähendada.
Kolmandaks, momendil pole ühegi teadusliku uuringut, mis tõestaks, et akne oleks tugevalt toitumisega seotud, seega soovitan toituda küll tervislikult, kuid mitte järgida kramplikult oma toitumispõhimõtteid, muidu suurendate ainult stressitaset.
Neljandaks, enamus aknevastaseid ravimeid, mis tõhusalt toimivad (v.a.bensoüülperoksiid, mida juba olete kasutanud), on siiski saadaval ainult retsepti alusel, seetõttu peaksite Eestisse jõudes ikka nahaarsti juurde näitama minema. Õnneks saatekirja pole Teil vaja, tuleb ainult aeg õigeaegselt kirja panna. Betametasooni enam ärge kasutage, lokaalsed hormoonid ei ole akne korral näidustatud ja teevad Teie näole pigem halba kui head. Teile parimat soovides,
Kristi Abram