Punased laigud nahal, kas võib olla parvoviirus? 10.05.12 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Minu 11a. poja põsed olid 2 päeva punased, palaviku ei olnud. Kolmandal päeval hakkas punetus taanduma ja õhtuks olid ainult silmaalused punased. Neljandal päeval oli tema kogu kehale tekkinud selline punane lööve, mis kord kadus, kord oli näha. Käisime perearsti juures, tema vaatas ja arvas, et ju see mingi allergia on ja käskis võtta pool tabletti Claritine ja lisaks veel D vitamiini. Tagasi käskis minna, kui hullemaks läheb. Sellest on nüüd paar päeva möödas ja punetus ikka samasugune - kord on üleni punane, siis jälle ei ole näha midagi. Punetuse ilmumine on täiesti nähtav, alguses on nahk normaalset värvi ja siis hakkavad tekkima väikesed punased täpid, mis järjest suurenevad kuni sulavad kõik kokku üheks ja laps ongi punane.
Lapsele ei ole tehtud allergiatesti ja teadaolevaid allergiaid ei ole.
Kuna perearst võtab vastu ainult 3 tundi ja paar päeva nädalas ja järjekord on väga pikk, siis küsingi teilt, kas see võib olla parvoviirus? Kui ei, siis mis? Ja kuhu pöörduma peaksin?

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere! Parvoviirusinfektsioonile on omane punetus põskedel, samuti kehal ja kätel-jalgadel ning see võib kulgeda kerge palavikuga või ilma. Kui Teie lapsel on olnud teadaolev kontakt viirust põdeva inimesega, siis on diagnoos üpris tõenäoline. Viirusinfektsiooni saab kindlaks teha määrates vereproovist viirusevastaseid antikehasid. Analüüsi saab teha perearsti juures, kuid proov muutub sageli positiivseks alles siis, kui haigus hakkab mööduma. Viirusinfektsioonid paranevad inimese immuunsüsteemi toel, mingeid spetsiaalseid ravimeid ei ole. Organismile tuleb anda rohkem puhkust, et saaks viirusega võidelda. Kindlasti tuleb vältida kontakti rasedate ja langenud immuunsusega inimestega, et neid mitte nakatada.
Lugupidamisega,
Kristi Abram