Rosacea 26.04.12 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Mure siis järgmine, nimelt aasta tagasi märkasin, et näole tekkis punetus ja väiksed punnid. Täpsemalt siis põskedele ja natuke ka laubale või täpsemalt kulmude vahele või kuskile sinna. Alguses sellest väga välja ei teinud, mõtlesin, et võib-olla mingi allergia millegi vastu või siis toitumisest tingitud. Põsed hakkasid õhetama, kui tekkis temperatuuri suur kõikumine. Või siis kui pesemast tulid, siis punetas. Mingi aeg isegi hakkas iseenesest ära kaduma, kuid siis tuli jälle tagasi. Arvasin, et allergia, proovisin kuu aega piima mitte juua, et äkki laktoositalumatus( tuttaval oli olnud). Kuid minul ei aidanud see. Proovisin veel mõningatest toiduainetest eemal mingi aeg olla, kuid ikka mitte midagi. Otsustasin nahaarsti juurde minna. Arst ütles, et rosacea. Määras ravi, tabletikuur (üle kuu) ja Rozex geeli mida 2x päevas määrida põskedele ja laubale. Nii nüüd siis on tabletikuur peaaegu läbi. Ja noh on näha, et nahk on siledamaks läinud ja punetus mõnevõrra alanenud, kuid mitte lõplikult. Seda ütles ka arst.
Kuid miks ma Teie poole pöördun, on nimelt see, et jäi õhku palju küsimusi antud haigusest ja sellega seonduvast. Tahaks teada, mis rolli mängib siin alkohol? Ravi algusest peale pole alkoholi üldse pruukinud. Arst ütles, et alkoholi tarvitada ei tohi. Tabletikuur on kohe läbi, aga geeliga tuleb ikka määrida. Kas siis alkoholi ei tohi üldse tarvitada? Miks ei tohi? Kui kaua ei tohi?
Teine asi on see, et liigset kuumust ei tohi saada. Ise olen suur saunataja ja kodus saun olemas. Mida teen 2 korda nädalas. Mis sellega siis täpsemalt on, kas seda ka üldse ei tohi või? Korteri saun ei lähe nii kuumaks nagunii kui mingi maa saun? Või pole seal vahet?
Ja kolmandaks on see, et arst andis voldiku, kus oli siis infot antud haiguse kohta, nimelt on seal kirjas: Väldi haigust ägestavaid faktoreid ( liigne kuumus,külm,tuul,alkohol,keemilised ärritajad ja päike). Mida see tähendab siis täpsemalt? Kas pean kuskile maa-alla onni ehitama ja sinna elama minema? Või kaua see üldse kestab?
Äkki Teie oskate vähe täpsemalt selgitada või lahti seletada neid küsimusi antud haiguse kohta. Oleksin tänulik kui saaksite rohkem kui "kahe sõnaga" lahti seletada.
Ette tänades ja parimat soovides.

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere! Sümptomid, mida kirjeldate, kuuluvad tõesti rosaatseale. Rosaatsea on sage krooniline näonaha haigus, millele on iseloomulikud õhetushoogude esinemine, püsiv punetus ja põletikuliste vistrike tekkimine. Rosaatsea algab tavaliselt peale 30-ndat eluaastat, vahel ka varem. Rosaatsea vallandub tavaliselt inimesel, kellel on perekondlik eelsoodumus ja haigus ägeneb mitmesuguste stiimulite toimel, mis kutsuvad esile näonaha veresoonte laienemise (nt. külm, kuum, alkohol, vürtsised toidud, kuumad söögid-joogid, päike, emotsionaalne seisund jms). Õhetushoogude ja haiguse ägenemise vältimiseks tuleb tõesti neist stiimulitest hoiduda. Haigust ägestavate tegurite vältimine võib olla vägagi problemaatiline, kuid midagi julgustavamat pole mul kahjuks selle koha pealt lisada. See võib kesta mitmeid kuid, isegi aastaid. Maa alla elama asuda ei ole mõtet, päikese kaitseks on olemas SPF-i sisaldavad kaitsekreemid ja külma tuulise ilma korral tasub tuppa jääda; mis puutub saunamõnudesse, siis neid võiks küll harvemini nautida. Igasugune kuumus, olgu see siis tingitud maa- või linnasaunast, on rosaatsea korral ebasoovitav…
Nagu ma aru saan, olete ravinud tablettide ja geeliga ca 1 kuu vältel. Rosaatsea on küllalt kroonilise iseloomuga näonaha haigus ja sageli ravitakse seda veelgi pikemalt. Teil oli küsimus alkoholi tarbimise kohta: esiteks ei tohi alkoholi tablettide võtmise ajal mitte mingil juhul kasutada, sest metronidazoolil on alkoholiga koostoimeid, mis tekitavad patsiendil väga halva enestunde (ei soovita järele proovida). Peale tabletikuuri lõppemist tuleb silmas pidada seda, et alkohol kutsub esile õhetushoogusid, mis on samuti rosaatseat halvendavaks teguriks. Keemiliste ärritajate all mõeldakse tavaliselt mõningaid kosmeetikatooteid, ettevaatlik peaks olema ka habemeajamisel kasutatavate toodetega. Ma loodan väga, et saite natuke rohkem selgust Teid vaevavatele küsimustele. Siiralt Teile paranemist soovides, Kristi Abram