Sügelev nahk 22.03.01 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Minu probleemiks on ilmselt naha kuivusest tingitud sügelus (säärtel, seljal, kätel), mis ägeneb eriti õhtuti. Kaela ja õlgade piirkonnas tekivad kõigepealt punased vistrikke meenutavad laigukesed, mis peale intensiivset kratsimist muutuvad piisavalt inetuks.

Esimesel korral, kui need sümptomid ilmnesid, pöördusin nahaarsti poole, kes kirjutas mulle allergia (kuid selgitamata, millise) kahtlusel hüdrokortisoonsalvi. Selle mõjusus ei ilmnenud küll eriti ruttu, kuid siiski mõne aja möödudes ebameeldiv sügelus taandus. Paraku on need nähud aga hakanud korduma ning seoses pikkade ooteaegadega NSK-s ei ole ma leidnud energiat vastuvõtule pääsemist oodata (vastuvõtule pääsemise ajaks on põhilised haigusnähud juba taandunud...).

Mida soovitate ette võtta, kas siiski minna uuesti nahaarsti vastuvõtule, teha allergiatesti või otsustada apteegis saada olevate käsimüügiravimite (milliste nimelt?) kasuks?

Ette tänades!

Arst vastas:

dr Heli Raudsepp

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Kui teil on tegemist nahakuivusest tingitud nahasügelusega, peaksite abi saama pehmendavast baaskreemist (proovige Eucerin intensiv losjooni, mis on saadaval apteegis ilma retseptita), lisaks sellele soovitaksin vahetada dushigeeli, soovitatavalt mõne apteegis müüdava ning tundlikule nahale mõeldud toote vastu. Kui see leevendust ei too ning nahale tekib aeg- ajalt lööve, ei ole tegemist lihtsalt nahakuivusest tingitud probleemiga. Sel juhul soovitaksin pöörduda nahaarsti vastuvõtule, et püüda selgitada võimalik allergeen.