kondoom ja klamüüdia 29.10.01 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Ravisime hiljuti koos partneriga klamüüdiat, uusi proove pole veel küll võetud(ooteaeg), kuid probleem on seksis.Raviarst keelas vahekorras olemise ravi ajal, kuid kas siis ka kondoomi kasutades pole see lubatud? Muidu ju räägitakse, et kondoomi kasutades kaitseme end suguhaiguste eest. Kuidas siis on asjalood sellise olukorras? Proove tuleb anda veel mitmel korral ja see on tõesti pikk aeg seksist loobumiseks. Milline oleks õige käitumine? Kas siis kondoomid kaistevad klamüüdia eest või mitte?

Arst vastas:

Airi Põder

dr Airi Põder

Dermatoveneroloog

STD & J erapraksis

Kaitstud vahekord üldjuhul kaitseb sugulisel teel levivate haiguste eest, aga kahjuks siiski mitte alati. Probleem on eelkõige nendes haigustes, mis võivad lokaliseeruda mitte ainult tupes, vaid ka näiteks suurtel häbememokkadel ja/või isegi ekstragenitaalselt (enamlevinutest näiteks esmane süüfilis,genitaal-

herpes, kandidoos).

Kui haigustekitajad lokaliseeruvad suurtel häbememokkadel ja/või ekstragenitaalselt, siis ei pruugi kondoomi kasutamine nende ülekannet seksi ajal takistada, isegi mitte siis kui kasutatakse kondoomi.

Urogenitaalse klamüdioosi levikut peaks aga kondoom üldiselt takistama - muidugi ainult siis kui seda kasutatakse õigesti.