punnid 29.10.01 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on selline mure,et mul on õlgade ja jalgade väliskülgedel sellised väiksed,tihedada punnikesed.Osad on mädased,osad mitte.

Aeg ajalt nad kaovad,kuid tekivad tagasi.

Kas oskate öelda millega võiks tegu olla? Ise olen 27a. naine.Tavaliselt kaovad nad suvel või kui käin solariumis.

Arst vastas:

dr Sirje Liiv

Dermatoveneroloog

Nahaarst dr. Sirje Liiv erapraksis

Tegemist on üsna tavalise probleemiga. Erialakirjanduses on andmeid, et isegi 50 % täiskasvanuist on kasvõi lühiajaliselt taolist häiret kogenud, mistõttu probleemi peetakse füsioloogiliseks nähtuseks. Eraldi grupi moodustab aga pärilikult edasiantav vorm, mis algab juba lapsepõlves ja kestab ka täiskasvanueas. Nahakaredus esineb õlavarte tagakülgedel ja reite eespindadel, vahel ka tuharatel ja küünarvartel. Nahasõlmekeste tekkimist põhjustab karvanääpsu sarvestumishäire, mille tulemusena moodustub karvanääpsu suudmesse sarvaine korgike, See muudabki nahapinna karedaks ja vahel ka veidi sügelevaks. Kitsaste riiete kandmisel või abrasiivsete nahahooldusvahendite kasutamise tagajärjel võivad aga muidu nahavärvi või veidi roosakad nahasõlmekesed muutuda punetavateks ja mädasteks Ainult sellistel puhkudel tuleb nahaarsti poole pöörduda. Haigus taandub iseenesest suvel.. Arvan, et naha olukorra stabiilsena hoidmiseks tuleb vältida liigsagedast pesemist seebi ja seebitaoliste vahenditega ning oluline on kasutada pehmendavaid kreeme. Päikesevaesel perioodil võiks tarvitada nn. nahavitamiine. Dermatoloog S.Liiv