HPV-viirus 05.05.05 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere,

1,5 aastat tagasi avastati mul HPV viirus. Tookord oli tegemist madala tüübiga HPV-6. Olin sel ajal esimesi kuid rase. Nüüd aasta peale sünnitust tehti see test uuesti. PAP oli I, aga HPV-6 on vahepeal saanud HPV-52, mis minu arsti sõnul on väga kõrge risk. Sellest tulenevalt on mul paar küsimust:

1. Kuidas on nii lühikese aja jooksul saanud madalast riskist nii kõrge risk ja kas peaksin selle pärast väga mures olema?

2. Kahjuks ei leia mitte kusagilt ühtegi märget genotüübi 52 kohta. On see üldse vähiga seostatav ja kõrge riski tüüp?

3. Kas emakakaelahaavand võib kuidagi viiruse kulgu mõjutada? Asi nimelt selles, et ükski arst ei näe põhjust selle eemaldamiseks.

4. Kas viirusekandjana võin tarvitada antibeebipille? Olen enne rasedust tarvitanud 6 aastat Harmonetti.

5. Öeldakse, et tugev organism saab aja jooksul ise viirusest võitu. Kahjuks on mul sünnist saadik allergia, mille tõttu võib minu immuunsussüsteemi lugeda nõrgaks. Kas see tähendab, et mingit ravi võimalust ei ole ja pean elu lõpuni vähi teket kartma?

Päris palju küsimusi tuli, loodan, et saate aega vastata.

Ilusat kevadet,
Terje

Arst vastas:

dr Heli Raudsepp

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

HPV 52 on tõepoolest kõrge kantserogeense riskiga HPV genotüüp. Kõik edasised küsimused peaksid aga olema adresseeritud günekoloogile, sest on kindel juhend, mille alusel günekoloog peab Teiega edasi tegema. Tundub kummalisena, et emakakaela tõenäoliselt erosiooniga midagi ei tehta. Võimalik, et sellele on mingi seletus. Ma arvan, et võiks konsulteerida mõne teise günekoloogiga.