Allergia 02.10.01 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on probleem 10 aastase tütrega, kes on olnud sünnist saati väga allergiline (küll tsitruselised, pähkelid, õunad, kassikarvad jne.), mis põhjustasid talle pidevaid punnikesi ja laike ihule, mis pidevalt sügelesid. Sai tehtud ka mitmeid allergiateste ja sealt selguski, et ei olegi õieti asja, mis allergiat ei põhjusta. Arstid siis lohutasid, et küllap ajapikku kasvab välja ja nüüd on see õnneks peaaegu välja kasvanud, enam selliseid asju palju ei esine.

Kuid nüüd on aga jällegi nahal punakad laigud, millel tsenter nagu puudub - lihtsalt laik, mis koledal kombel sügelevad. Olen proovinud igasuguseid allergiavastaseid ravimeid (just kreeme), kuid midagi ei aita. Viimases hädas arvasin, et võib-olla on sügelised ja ravisin teda Spregal-iga täpselt nii, nagu juhendis ette nähtud - kuid ei midagi, isegi korraks ei võta sügelust ära. Ka kipub vähemgi nahamarrastus (kukub põlve katki jne.) kohe mädanema minema - viimati läks "umbe" väike varvas, mida käisime haiglas avamas ja hiljem perearsti juures kontrollis. Nüüd on küll varvas korras, kuid muud asjad kummitavad ikkagi.

Teid vastuse eest ette tänades: Eha

Arst vastas:

dr Terje Kukk

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Vabandan hilinenud vastuse pärast.

Allergiline nahapõletik on krooniline, mistõttu olukord saab küll leevenduda, kuid päris ära unustada seda ei saa. Teil on juba teada mitmed haigust ägestavd tegurid, neid peaksite ka võimaluste piires vältima. ühest soovitust teile anda ei ole lihtsalt võimalik. Ägenemiste ajal kasutatakse ka sügelemist leevendavaid tablette, mida saab apteegist käsimüügist. See, et olete otsustanud ilma arstiga nõu pidamata sügeliste ravi allergiaga lapsel teha ei saa kuidagi heaks kiita. Konsulteerige regulaarselt ravi ja nahahoolduse osas oma perearstiga või allergoloogiga.