Nahahaigus 25.06.04 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere,maadlen juba pikka aega nn pigmendilaikudega,mis vahel lähevad punaseks ja vahel pruunikaks,enamasti on need seljal.sügisel hakkavad kestendama.Arst kirjutas lamisil sprayd ja ütles selle haiguse kohta,et see tuleb higistamisest.Peale ravimi kasutamist on kõik jälle korras.Kas seda pisikut ei ole siis võimalik üldse välja ravida.Preagu näiteks laike seljal näha ei ole,kuid selg kipitab,selline tunne,nagu nahk valutaks.Arst ütles,et need laigud on alles tekkimishoos.Kas on võimalik teha nahaproov,et kindlaks teha,mis see siis on.Siiamaani ei ole arst mingeid proove teinud.Kuidas päike seda mõjutab ja äkki ei tohigi päikest võtta.Peale solaariumi hakkaski natuke kipitama.
Tervitades 30-e aastane neiu

Arst vastas:

dr Heli Raudsepp

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Nahaproovi tegemine ei annaks Teile ega raviarstile midagi, sest haigus on kliiketendustõbi e. Pityriasis versicolor. See on silmaga nähtav ja diagnoositav. Selleks, et haigus ei korduks, tuleks hakata kasutama Nizoral sampooni, mis on saadaval apteegis ilma retseptita. Valate seda märjale nuustikule, vahutate keha kokku, hoiate 5 minutit ja loputate maha. Seda võiks kasutada paar korda nädalas isegi siis, kui nahk on puhas. See toimib nn. profülaktiliselt ning haigus ei teki uuesti. Päikest tohib võtta, kui pole pruune laike, s.t. kui haigus on ravitud.