naha seenhaigus 08.06.04 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on ühe kanna siseküljel seenhaigus (nahaanalüüs võeti kunagi). Raviks olen kasutanud Klotrimasool kreemi 2 kuud, peale seda Lamisil kreemi 3 kuud. Kand lõhenes ja kestendas ning läks pidevalt saapa sees olles põletikuliseks, siis kirjutati Fucicort kreem, seda kasutasin u. 3 kuud. Peale seda kasutasin Lamisili tablette 14 päeva ja samal ajal ka Lamisil kreemi.
Viimase kuu olen kasutanud enda algatuslikult Travogen kreemi, sest see on mind varem alati seenhaiguste puhul aidanud, aga seekord ei mõju ka see enam.
Määrin iga päev vähemalt 2x (ka kõiki eelmisi kreeme), ravi pole vahepeal katkestanud, vaid ainult ravimeid vahetanud. Pesen jalgu mitu korda päevas. Haigus aga ei taandu vaid muudkui kordub. Just siis kui nahk hakkab väheke ilusamaks minema tulevad naha alla vesivillikesed, nende kuivades hakkab nahk kestendama ja koorub maha. Kui järjekordselt tundub, et nahk hakkab juba paranema on kohe vesivillikesed jälle platsis. Selline nõiutud ring kestab juba üle poole aasta. Äkki oskate öelda mida teen valesti ja kuidas peaksin hoopis ravima? Profülaktikaks kasutan veel Cutasept FP pihustatavat desinfitseerijat ja niisutavaid kreeme, praegu Helosani.
Loodan et oskate midagi soovitada. Täna teid ette!

Arst vastas:

dr Heli Raudsepp

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Villide tekke korral oleks õige kasutada tsinkpastat-saadaval apteegis ilma retseptita. See kuivatab villid küllaltki kiiresti ja siis peaks ka edasine ravi paremini sujuma. Kasutatakse üks kord päevas, õhtul enne magamaminekut ning hommikul võetakse toiduõliga maha. Lõhe olemasolul on õigustatud Fucicort kreemi kasutamine.Kui kand on kare ja ketendav, võiks kasutada ka Linola urea 12% kreemi- saadaval apteegis ilma retseptita. Seenhaigus pole kunagi isoleeritult kanna piirkonnas. Ka varvaste vahel peaks olema punetust, ketendust või isegi lõhesid. Täpse diagnoosi saan panna ainult siis, kui olen Teid oma silmaga näinud.