Atoopiline dermatiit 01.03.04 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere,
kui kiiresti reageerib nahk atoopilise dermatiidi puhul allergeenidele ja teistele ärritajatele? Kui ärritajaks on toiduallergeen - kas peale söömist 1-2 tunni pärast või on võimalik lööbe ilmumine alles näiteks 2-4 päeva pärast?
Kas on teada üldtuntud toiduallergeene, mis vallandavad nahalööbe varem-hiljem või on see täiesti individuaalne?
Kui põhjustaja on kõrvaldatud, kuid nahk on juba ärritunud, kas lööve taandub ilma hormoonsalvidega vahele sekkumata? Millises staadiumis lööbega võiks hakata kasutama glükokortikosteroide, näit. Advantan 0,1% (kui nahale on tekkinud roosakaspunased täppide kogumikud, mis kaovad paaril korral salvi määrimisel või siis, kui on juba moodustunud inetud ulatuslikud punased laigud, mis nõuavad tunduvalt pikaajalisemat ravi)? Hirmutatakse ju nende sagedase ja pikaajalise kasutamise tagajärgedega. (a. dermatiiti põeb 8 kuune imik)
Tänan

Arst vastas:

dr Heli Raudsepp

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Soovitan ravi alustada kohe, kui näete nahal löövet. Nii saate probleemi kiiremini lahendatud. Kaasaegseid hormoonkreeme pole vaja karta, sest nende imendumine on peaaegu olematu. Lisaks hormoonkreemile tuleks kindlasti regulaarselt, isegi kui löövet pole, kasutada nahka pehmendavaid kreeme, mis on saadaval apteegis ilma retseptita. Milline just Teie lapsele parim oleks, saan ma öelda ainult siis, kui olen last näinud. Mis puudutab toitallergeene, siis neid on võimalik testida lasteallergoloogi juures.