herpes või ohatis 11.07.01 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

tere, kuidas kindlaks teha kas tegu on herpese või ohatisega!

mul tekib see päris tihti viimasel ajal, ühed paranesid kui uued juba tulid, algul kiheleb, siis nahk õrneneb, paistetab ja villid, tavaliselt nad olid ühes kohas huulel kuid nüüd nagu igas nurgas ja eriti alahuule keskelt kuni nurgani välja, nii palju pole mul kunagi olnud, kas on tegu vöötohatisega või on herpes, ning kas see võib minna genitaalidesse, ning mis ravimit kasutada, ning kuidas see mõjutab peatselt planeeritavat rasedust!

Tänan!

Arst vastas:

dr Terje Kukk

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Alustan vabandusega viivituse tõttu.

Herpest rahvasuus nimetataksegi ohatiseks e. külmavilliks.

Lihtohatisel on erinevad variandid. Üks neist tekitab löövet eelistatult genitaalide piirkonnas, teine näo piirkonnas. Lööve kordub. Tüüpi saab määrata vereseerumist.

Vöötohatist põetakse reeglina kord elus- lööve piirdub ühe kehapoolega.

Teie kirjeldate lihtohatist. Lihtohatise raviks on apteegis käsimüügis saadaval preparaadid, toimeainega -acyclovir. Ravi alustada võimalikult varakult, kohe, kui tunnete juba kipitust. Raseduse planeerimist see ei mõjuta.