papilloomviirus...mis edasi??? 08.02.04 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Mul on selline küsimus, et olen kondüloomidest just nn vabanenud, kuid kui suur on tõenäosus, et nad tagasi tulevad kunagi? Kas papilloomviirusest on võimalik ka üldse nii lahti saada, et see nn ei ohusta? Kas seks ilma kondoomideta võib tulla kõne alla?Kuidas ja millal võin kindel olla???
Ette tänades,
murelik

Arst vastas:

Airi Põder

dr Airi Põder

Dermatoveneroloog

STD & J erapraksis

Viirusinfektsioonidega on paraku nii, et kui juba on toimunud nakatumine mingisse viirusesse, siis jääb see viirus organismi kogu eluks. Küll on aga võimalik, et vastav viirus püsib organismis latentsena ja ei põhjusta nakatunule mitte mingeid vaevusi.
Teravad kondüloomid on igal juhul põhjustatud HPV viiruse healoomuliste tüvede (HPV-6 või HPV-11) poolt, mistõttu mingit tõsisemat ohtu tervisele nad ei kujuta. Küll aga võivad (kuid ei pruugi) teravad kondüloomid - viiruse aktiviseerumisel- elu jooksul korduda.