allergiline nahk 29.12.03 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen 20 aastane neiu, allergilise nahaga hädas olnud nii kaua kui mäletan. Hullemaks läheb alati talveperioodil, vahest on olnud kergem kevadeti ja suvel. Sellel aastal on alates päris suve algusest peale olnud asi aga päris hull, sügelus ja kihelus nahal üle terve keha on taandunud vaid üksikuteks päevadeks. Olen käinud aastaid arstide vahet, tarvitan vaheldumisi allergia-kreeme ja kehakreemid on kõik ostetud apteegist - lõhnatud, värvitud. vahepeal võtsin pikemat perioodi claritini, siis aeriust.. mitte miski pole aga aidanud, nüüd ei tarvita juba kuid midagi., sest nagunii sügeleb. Testidest on tehtud kõik õietolmude, kodutolmulestade, loomakarvade, jne jne jne vastased.. toidupaneeli analüüs (100 erinevat komponenti), kõik täiesti negatiivsed; v.a. toidust ehk natuke kõrgem näitaja oli sokolaadil ja meel. (aga ka norm. piirides!!).. magusaga püüan nagunii piiri pidada. Olen püüdnud allergoloogi soovitusel üles ka kirjutada kõike mida mingil perioodil söönud olen, koos läbianalüüsitud vastused ja nende kõrvutamine hullemate allergia-hoogudega aga mingeid tulemusi ei andnud. Ja siit küsimused: mida võiks veel kahtlustada? Kas allergia ja selline sügelus võivad esineda lihtsalt närvidest? Olen küllaltki närviline vahest, millalgi 2a tagasi võtsin paar kuud prozakit. Enam pole võtnud, ei tunne nagu otsest vajadust.. kuigi selline sügelus tekitab vahest korralikku masendust (olgu veel mainitud, et nahk on pidevalt vägagi silmnähtavalt katki kratsitud). Ka mu peres esineb närvilisust päris palju. Viimase asjana on mulle pähe torganud et ehk võib olukord viidata näiteks suhkruhaigusele? Sellega vist kaasneb naha sügelus? Olgu mainitud, et mu vanaema põeb teise astme suhkruhaigust juba aastaid. Ok, kui te leiate aega et vastata oleksin väga tänulik. Muidu lähen nüüd lähemal ajal ka perearsti jutule uuesti, kuid temagi pole mulle nende aastate jooksul mingit lahendust välja pakkuda suutnud. Mida võiks veel teha? Tänan ette, A.

Arst vastas:

dr Heli Raudsepp

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Tõenäoliselt on tegu atoopikdermatiidiga, arvestades Teie kirjeldust. Täiskasvanu eas tulevad arvesse ka olmeallergeenid-pesu-ja puhastusvahendid jne, millele saab teste teha Nahahaiguste Kliinikus. Mis puutub ravisse, siis on õnneks juba meil ka saadaval pimecrolimus, millega on saadud väga häid ravitulemusi. Täpsemat informatsiooni saate nahaarstilt,kui tulete vastuvõtule.