Akne ja armid 07.12.03 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen 25a naisterahvas, kellel on alati olnud normaalne hea nahk. Alates aasta algusest olen aga pidanud võitlema vistrikega näol (arvatavasti põhjustatud isiklikus elus toimunud muutuste tõttu). Alguses oli asi ikka päris hull. Kasutasin Acnefug-oxid kreemi ja kasutan kohati ka praegu (mis kuivatab küll nahka, kuid järele jäävad inetud tumedad laigud, millest ei saa enam lahti). Lisaks igasuguseid teepuuõli sisaldavaid aineid. Igahommikune-ja õhtune näopuhastus Garnier geeliga loomulikult ka. Võtan ka Merz Special Dragees vitamiine naha parandamiseks. Perearsti soovitus oli lihtsalt kosmeetiline sügavpuhastus, mis aga pole sugugi aidanud, või hormoontablettide kasutama hakkamine, mida ma aga praegusel hetkel ei soovi. Nüüdseks on asi enam-vähem kontrolli all, kohati tekivad siiski veel üksikud mädased vistrikud, kuid mitte enam nii suurte "kogumitena"; eriti juhtub seda menstruatsiooni päevadel.
Probleemiks on aga põskedele ja lõuale järele jäänud muust nahast tumedamad armid (laigud). Kui nahka katsuda, siis on need kohad ülejäänud nahaga ühetasased, lihtsalt värvus on tumedam. Olen tähele pannud, et paranemine votab aega mitu kuud, samal ajal on aga uusi arme juurde tekkinud. Kas oleks võimalik seda kuidagi kiirendada? Kas Contractubex aitaks? Või peaks ikkagi hormoontablette võtma hakkama?

Arst vastas:

dr Sirje Liiv

Dermatoveneroloog

Nahaarst dr. Sirje Liiv erapraksis

Te ei ole teinud korralikku välispidist vistrikevastast ravikuuri, vaid ainult kuivatanud juba tekkinud vistrikke . Välispidised vistrikevastased vahendid aitavad ära hoida uute vistrike tekke. Hormoontabletid ei ole kaugeltki mitte ainuke ravivõimalus. Soovitan pöörduda nahaarstile, et välja kirjutada lasta endale ravikuur vastavalt teie akne vormile. Punaste laikude vähendamiseks võiksite küll contratubex´it kasutada.