Hiv analüüs 25.11.03 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere, mul selline mure et 15 või 16 aastaselt olin inimesega vahekorras, ilma kondoomita, peale seda oli mul suhe teise noormehega 2 aastat ja praegu kestab 2,5 aastat suhe 3 noormehega. Kas peaksin kartama, et 16 aastaselt see noormees võis mulle HIV nakatada praegu olen 21 aastane naine? Pole nagu tervise üle suurt midagi kurta, sõrmedel on mul ekseem päris tihti, mis kaob ära kui rohtu peale määrin, ekseem oli juba enne seda 16 eluaastat, ka väike väsimus on kuid mul hemoglübiin 115,ehk sellest. Kaelal on ka lümfisõlmed üleval, kuid see on tingitud kroonilisest kurgumandlite põletikust. Olen muutunud viimasel ajal suht paranoiliseks, kardan et äkki lümfisõlmed ja väsimus pole, selle eelnevaga seotud vaid HIV-ga. Kindlasti ütlete et targem on minna analüüse andma, et saab siis hingerahu tagasi kui kõik on korras, kuid kardan neid tõesti tegema minna ja ei tea isegi kas selleks suurt vajadust on. Kaua HIV peiteaeg võib olla, ja kas võib olla et 5-6 a möödudes ei pruugi inimesel süptomeid olla?

Kas te oskate öelda kas Hiiul suhuhaiguste dispanseris (HTI-s) on HIV analüüsi võtmine anonüümne, ja mida see sõna anonüümne üldse sellise testi puhul tähendab, kui inimene on näiteks HIV positiivne, mis siis edasi saab, kas hakatakse inimest kohe ravile saatma, või kuidas toimitakse?

Arst vastas:

Airi Põder

dr Airi Põder

Dermatoveneroloog

STD & J erapraksis

Kirjutate väga õigesti, et HIV viiruse olemasolu või puudumist saab määrata ikkagi ainult vastavate uuringute tegemise tulemusena ja kõik muu saab olla ainult spekulatsioon.
Kui Te annate analüüsi anomüümselt, siis antakse Teile number ja oma testi tulemuse saate Te teada telefoni teel. Kui Uuring osutub positiivseks HIV viiruse suhtes, siis on see patsiendi otsustada kas ja kuna ta ravile läheb. Kõik uuringud ja ka ravi on igal juhul ja alati vabatahtlikud.