huule herpes ehk kylmavill 18.09.03 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere !
Mul on juba 2x 3 kuu jooksul esinenud huuleherpest,mis asub loua peal mitte huulel. kuid see teine kord tekkis eelmise korvale ja on tunduvalt suurem .kuidas sai nii minna? Olen lugenud,et nakkub edasi siis,kui on see nn 4-faas (villid jne),et see on koige ohtlikum aeg.
Kuidas ma saaksin ennetada herpese teket ?
Mul on nyyd plaan minna laser lihvimisse (terve nagu) kui mul momenil ei ole herpest ega siis see yle terve nao kandu ? voib-olla tanu laserile on mul jargmine kord herpes hoopis teistes kohtades ja hoopis suuremal maaral ?
Voib-olla oskate veel midagi kasulikku ka omalt poolt mulle lisada,mida ei marganud kysida.
ette tanades ja vastust ootama jaades , Elen

Arst vastas:

dr Sirje Liiv

Dermatoveneroloog

Nahaarst dr. Sirje Liiv erapraksis

Kui nahale tekib herpes, tähendab see seda, et organismi on tunginud herpese tekitaja –herpese viirus. Herpese viiruse eripära on selles, et kui ta kord juba organisms on, ei kao ta sealt enam kuhugi . Annab endast aeg-ajalt märku villikeste tekkega nahale, enamasti näole ja tihti huulltele. Herpes levib oma lööbefaasis kontaktnakkuse teel.. Seega on punetuse ja villidega inimene nakkusohtlik teistele.
. Kui herpes muutub liiga sagedaseks külaliseks, tuleks teha tabletiravi. Veel tõhusamalt suudab viirushaiguse ägenemiste vastu võidelda inimese enda immuunsüsteem, mille tugevana hoidmiseks peamegi igapäevaselt normaalset ja tervislikku elu elama.
Nahalihvimine on põhimõtteliselt võimalik lööbevabal perioodil .Kuna lihvimine on näonahale traumaks, võib see vallandada haiguse uue ägenemise.