allergia 10.09.03 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere! Mul on 7 aastane tütar, kellel on mingi allergia, kuid ei tea mille
vastu. Nahalööve on suunurkades, käsivartel, põlveõndlates, tuharatel, reie
tagaküljel ja vahel lööb ka rinnakule. Olen käinud temaga nahaarsti juures,
kes soovitas määrida Essex salvi ja kreemi. Arvati, et allergiat tekitab
korteris tehtud remont, sellest on nüüd kolm aastat, vahetan pidevalt ka
pesupulbreid, aga miski ikkagi põhjustab selle ägenemisperioodi. Perearstilt
palusin saatekirja allergoloogi juurde. Allergoloog ei saanud kahjuks
allergiatesti teha, sest lapse käsivartel on lööve. Nii siis anti pikk
nimekiri, mida ei tohiks lapse toidumenüüs olla. Allergoloog diagnoosis
atoopilise nahadermatiidi. Sooviks teada, kuidas sellest lööbest vabaneda,
millega määrida, või mis seda võib tekitada. Kas võib allergia olla piima
või piimatoodete vastu? Piim on ainuke, mida ta tarvitab iga päev ja seda
pole tema menüüst välja jäetud. Minul endal on allergia kassi karvadele, tekib bronhiaalastma. Kas minu lapsel võib samuti olla allergia kassi karvadele, kuid väljendub näiteks nahalööbes? Ette tänades, Margit

Arst vastas:

dr Sirje Liiv

Dermatoveneroloog

Nahaarst dr. Sirje Liiv erapraksis

Kahju, et teil ei ole õnnestunud allergoloogi juures lapse allergeene ära määrata! Toiduallergeene saab osaliselt välja peilida toitumispäevikut pidades, kuhu igapäevaselt märgitakse üles lapsele antud toiduained koos valmistamisviisiga ning muud märkused lapse kohta (palavik, nohu, väga pingeline päev, ujumaskäimine jne.). Samuti märgitakse üles muutused nahaseisundis.
Atoopikdermatiidi puhul on esmanõue vältida allergeene.
Välispidise ravi vajaduse üle otsustab arst last üle vaadates.
Kroonilise haigusega tuleb arsti juures käia mitmeid kordi.