higistamine 11.05.03 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

olen 19 neiu ja minu mureks on liighigistamine. See probleem on olnud mul 8-9 aastat, algas puberteedieas ja kestab siiani, see võib olla ka pärilik sest teised ka peres higistavad ka aga see ei ole lohutuseks mulle. Higistamine esineb nii koolis, kodus, tööl jne kas on soe või külm ükskõik kas olen pinges või mitte ikka higi tilgub, isegi voolab vahel. Kõike suuremaks problemaatiliseks kohaks on kaenlaalused ja käed aga samuti jalad. Higi tekib kiiresti ja mingi füüsilise koormuse juures. Samuti tekib aegajalt ka higinäärmete põletikku kaenlaall, need mügarikud on väga valulikud, pesen end iga päev paar korda isegi karastan end külma veega ning arvan et hügieenist ei tohiks sellist asja tekkida. See mure on minu jaoks kohutav ükskõik mis endale selga paned need on juba paari minuti jooksul kaenlaalt märjad, riided määrduvad ruttu ja eriti naisterahva juures on see suur probleem. Olen proovinud erinevaid higistamisvastaseid deodorante, need kõik on nii kallid ja pole ka midagi aidanud, peale tumedate riiete ei saa endale midagi selga panna muidu paistab higi kohe välja, heledaid riideid pole mõtetselga proovidagi ja neile jäävad pärast kollakad randid mis ei tule isegi pesus välja.
olen lugenud palju erinevate variantide kohta kuidas higistamisest lahti saada aga see et tee sporti, söö tervislikult ja kasuta deodorante see ei toimi minu puhul üldse, see on lihtsalt aja ja raha raiskamine ja minu perearst arvab samuti et higistamine on loomulik-kindlasti on aga mitte nii. Ma ei tea kedagi oma tuttavatest kes nii higistaks ja see paneb mind tundma teiste seas haige inimesena. See Botoxi süst paneb mind kahtlema kuna see on nii kallis mille jaoks mul nii kui nii raha pole ja selle toime on ka kuidagi kahtlane- kuidas kellegile. Ma tahaks teada sellest operatsioonist, mis tehakse olen kuulnud et Tartus teeb seda Tanel Laisaar- torakaal-vaskulaar kirurg- ja isegi haigekassa pidi seda rahastama-vastab see tõele.
Aga üldse mida ma tegema pean ise elan Tallinnas kas tõesti peab selle jaoks Tartu tulema ja kuidas üldse jõuab teie vastuvõtuni Tallinna inimene ja kuidas saab sinna operatsioonile- sest ma olen juba meeleheitel selle probleemiga- kaua peab inimene kannatama.
Ette tänades!

Arst vastas:

dr Heli Raudsepp

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Tere

Kui olete otsustanud operatsiooni kasuks, soovitan pöörduda kirurgi vastuvõtule ning ma ei näe põhjust, miks mitte teha seda Tallinnas.