Seborroiline Dermatiit? 08.06.02 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen käinud teie vastuvõtul (96 või oli see 97 aasta talvel) TY Kliinikumis ja viibisin ka sealsamas haiglas ca. nädala uuringutel. Põhiprobleem oli ripsmete hõrenemine ja lisaks veel ka peanaha ketendamine. Viimase suhtes sain küll abi: soovitasite Nizoral šampooni. See hoiab tõesti lauskestendust tagasi, kuid peanahk on ikkagi tundlik ja juuksed on ka hõrenenud. Sama lugu kulmudega. Eriti hull on ikkagi lugu ripsmetega, mida on väga hõredaks jäänud. Kasvavad vaid veel ripsmelau serva all, mis pole normaalne. Samas on ripsmelaud tumedad ja väga tundlikud, sügelevad ja turses. Hommikuti on silmad täitsa paistes. Silmad on kuidagi rasked ja neid on raske lahti hoida, peab pidevalt pingutama, mistõttu silmad on justku väsinud...

Teise aspektina on muutunud nahk ka mujal. Näiteks näos, kus nina kõrval nahk vahepeal lausa punetab (eriti talvel külmaga). Sealt on nahk ka kõige rasusem. Samas on muutunud nahk ka rinna piirkonnas, kus nahk on tumenenud. Kõik arvavad, et küll ma olen alles kõvasti päikest saanud. Kuid nii on ka talvel... suvel päikest võttes hakkab punetama, hõõrudes samuti. Ka kintsudel on näha naha muutusi, eriti just külmaga, kus nahk hakkab punetama. Nahk on üldse muutunud rasuseks, eriti nöopiirkonnas...

Olen probleemiga pöördunud ka dr. Heli Raudsepa poole. Tema pani diagnoosikd Seborroiline Dermatiit, mis peak siis tähendama naha rasunäärmete põletikku. Hetkel kasutangi tema soovitatud akneravimeid, mis tõesti hõiavad näonaha rasusust mingil määral kontrolli all, st. nahaaluseid rasusei punne on vähem. Dr. Raudsepp tegeleb küll akneprobleemiga, kuid kõige enam teevad mulle muret silmad. Dr. Raudsepp soovitas selle probleemiga pöörduda silmaarsti juurde, kuid sinna ma ju kõigepealt pöördusingi, kui see asi üldse algas (keskkooli ajal). Sealt saingi saatekirja teie juurde (minu arust kahtlustas silmaarst hoopis klamüdioosi). Kirjutama ajendaski siin kliinik.ee-s ühe mehe kiri, kellele pakute diagnoosiks uritaalset klamüdioosi. Minul on nn. uritaalsuse koha pealt küll kõik korras, kuid liigestega on küll probleeme olnud. Nimelt olen mänginud korvpalli ja mulle hakkas valu tegema vasak põlv. Eks ma olin teda väntsutanud ka päris korralikult, kuid juhtus nii, ühel päeval rebestasin hoopis parema põlve ristsidemeid. See jäigi korduma, ning mulle on hetkeseisuga tehtud juba 3 operatsiooni - viimane kord paigaldati ka uued plastiksidemed... Ok, see selleks. Mõtlesingi, et äkki on minu nende kahe asja vahel mingi seos, mis aitaks jõuda kindlamale seisukohale - mis mul siis viga on?

Ette tänades

M. N.

Muide, selle eelpoolmainitud mehe kirja sisu on siin:

(Tere! Olen 26-aastane meesterahvas ja mul on juba aastaid olnud ebameeldiva lõhnaga voolus...olen käinud suguhaiguste kontrollis, kuid on õeldud, et see on normaalne...kas on võimalik, et tegemist on ikkagi mingi suguhaigusega?Mul on ka tihti põlvedes pakitsev valu?Kas ei ole võimalik, et mõni suguhaigus lööb liigestesse nt. põlvedesse?

Vastab: Dr. Airi Põder, naha- ja suguhaiguste arst, TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, STD & J erapraksis

On võimalik, et urogenitaalne klamüdioos kandub tüsistusena liigestesse ja silmadesse. Samuti pole kindlasti normaalne ebameeldiva lõhnaga eritise esinemine ureetrast. Soovitan Teil kindalsti teha uued uuringud ja seda niisuguses raviasutuses, kus kasutatakse võimalikult kvaliteetseid uuringumeetodeid. )

Arst vastas:

Airi Põder

dr Airi Põder

Dermatoveneroloog

STD & J erapraksis

Urogenitaalse klamüdioosi puhul on võimaliku haiguse levimine nii silmadess kui ka liigestesse. Teie kirjast ei nähtu, kas eelmisel korral said Teil vastavad uuringud tehtud. Soovi korral võib uuringuid urogenitaalse klamüdioosi esinemise suhtes korrata. Teie ripsmete probleem pole aga kindlasti seotud urogenitaalse klamüdioosi esinemisega, samuti traumajärgne valu põlves.