beebil laigud peas 30.05.02 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Umbes kuue kuuselt tulid titale pähe sellised kestendavad laigud. Nahk alt veid punetab või on teist värvi kui terve nahk. Kestendab justkui oleks kõõm, aga miks sellised laigud-KOLDED? Perarsti käest küsisin, ütles et läheb ise üle. Põhiline soovitus oli, et oluline on lapsel vannitades vett pehmendada nt. tärklisega. Med.õde, aga soovitas kolmisruset. Kolmisrusega saigi vannitatud, aga raske last peadpidi ju vees hoida. Alguses läkski paremaks, aga ära ei kadunud. Mida oleme veel teinud: õliga määrinud ja pärast kamminud, lihtsalt sooja vette kastetud vatiga hõõrunud ja siis kamminud. Nii läheb pea küll paremaks, aga nn kõõm tuleb ikka tagasi. Arst pole asjale enam tähelepanu pööranud, kuigi olen neid laike talle näidanud. Laps praegu seitsme kuune.
Kas on tõesti tegu vaid karedast veest tingitud probleemiga, või on see allergia või hoopis midagi kolmandat.

Arst vastas:

dr Terje Kukk

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Soovitan apteegist osta Ducray firma Kelual emulsiooni, seda ketendavatele kolletele määrida, hoida 15-20 minutit ja seejärel maha pesta(näiteks enne vanni määrida).
Imikueas on tõepoolest tegemist enamasti rasunäärmete liigtalitusest tuleneva lööbega ja seda entusiastlikult maha koorida ei olegi nii väga vaja, sest teda tekib ikka aeg-ajalt jälle juurde. Soovitus niisuguseks koorivaks protseduuriks-nagu te ka ise juba õigesti tegite, on ~kord nädalas.