Nahalööve? 06.10.16 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Olen 21 aastane noor neiu. Nimelt tekkis mul suvisel ajal naha peale lööve? Alguses olid vaid mõlemal pool täpikesed ja sügeles nina alt. Mõtlesin, et ehk mu tööst, sest puutun palju tekstiil-tolmuga kokku. Kuid ka nüüd kus olen kodune jätkub. Mõni hetk on hullem, siis on meeletu tulitamis ja sügelus tunne ja käega katsudes künkalik. Teine hetk on ta sile ja lihtsalt punane laik ja kiskuv tunne nagu oleks nahk väga kuiv. Ja kolmas hetk on ta lihtsalt ja peeglisse vaadates tuleb meelde, et ta mul üldse olemas on. Ükskord oli käega katsudes üksteise kõrval hästi palju pisikesi punnikesi ja sees oli vedelik, kuid seda on vaid korra olnud. Tänasest on asi jälle hullem. Algab sellest, et tunnen nahal nn künkaid, hakkab tulitama ja õhtuga aina rohkem sügelema hakkab. Olen teinud järjest pilte, erinevas faasis. Kuid siia saan lisada vaid ühe ja hetkelise olukorra. Olen mures, sest jäin esmakordselt lapseootele ja kardan, et võib ka teda kuidagi mõjutada ja aja sain alles jaanuariks. Mida ma teha saaksin?

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Tegemist on perioraalse dermatiidiga ehk suu ümbruse dermatiidiga. Tavaliselt see esineb tundliku ja õrna nahaga nooremapoolsetel naistel. Nahk on väga tundlik, väiksemgi hõõrumine, ebasobiv kosmeetika vms. võib ägestada. Olen ka rasedatel seda palju näinud, mistõttu arvan, et hormonaalne muutus mängib oma rolli.
Antud haiguse puhul on valikraviks suukaudne antibiootikum, aga raseduse tõttu praegu ei tohi seda kasutada.
Hormooni sisaldavad kreemid (nt. hüdrokortisoon ja ka Daivobet) võivad ajutiselt olukorda leevendada, aga tegelikult süvendavad probleemi, mistõttu neid kasutada praegu suu ümbruses ei tohi.
Need ravimid, mis Teile praegu sobiksid (nt. Finacea geel või Elidel kreem) on retseptiga. Kui Te nahaarsti juurde ei pääse, siis pöörduge perearsti juurde, kes saaks ühe neist ravimitest välja kirjutada või vajadusel võimaldada kiiremat pääsu nahaarstile.
Ärge ise kodus ravimitega katsetage. Kui õiget ravimit ei ole, siis on targem üldse mitte midagi määrida, sest vahel võib perioraalne dermatiit taanduda ka spontaanselt, kui nahale rahu anda.
Kui nahk on siiski valulik ja kiskuv, siis võib küsida apteegist mõnda rahustavat kreemi (nt. La Roche-Posay kreem Toleriane Ultra).
Lugupidamisega,
Kristi Abram