Punane valulik laik säärel 04.05.16 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Umbes 3 nädalat tagasi tuli vasaku sääre peale punane väike laik, esialgu arvasin, et olen jala ära löönud, kuid sinikat ei järgnenud. Laik läks hoopis suuremaks, hetkel u 3cm läbimööduga.. On valulik, ei sügele, katsudes kõvem pind. Mõned päevad tagasi on juurde tulnud ka paar uut u 1cm läbimõõduga punaseid laike, samuti paremale jala säärele. Milles asi võib olla?

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Piltide põhjal paistab, et tegemist on sõlmelise erüteemiga (Erythema nodosum ehk EN). Selle tekkimine võib olla seotud paljude põhjustega, nt. mitmesugused põletikulised haigused, nakkushaigused, aga ka rasedus. Mõnikord tekib EN ka ilma igasuguse põhjuseta. Spetsiifilist ravi EN-le ei ole, sest mõne aja pärast paraneb protsess spontaanselt Pigem soovitatakse voodirahu ja vajadusel valuvaigisteid, millel on ka põletikuvastane toime. Arvestades seda, et olete hetkel rase, arvan et parem oleks siiski valuvaigistist hoiduda ja pigem rohkem puhata (jalad veidi tõstetud asendis).
Kui Teil on ka muid kaasnevaid sümptome, soovitan perearsti juures teha täiendavalt vereanalüüsid, et välistada muud põhjused peale raseduse.

Lugupidamisega,
Kristi Abram