Aktiiniline keratoos 12.04.15 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Diagnoositi näol kaks aktiinilise keratoosi ka üks seborroilise keratoosi kolle. Raviks määrati aldara kreem. Teine ravivõimalus oleks fotodünaamiline ravi. Saan raviga alustada juunis puhkuse ajal. Minu küsimused:
- Kumba ravi eelistada ja miks?
- Kas PDT ravi aeg on lühem, üks protseduur ja siis paranemine või on seal ka kuu aja jooksul kolded tulevad esile ja siis paranemine.
- Põen kroonilist gastriiti, lisaks on praegu väga stressirohke periood, kas see mõjutab ravi?
- Aldara kreem toob välja ka nähtamatud kolded. Kas siis peab ka neile kreemi panema või ainult diagnoositud kolletele? Arst käskis kreemi panna ka seborroilise keratoosi koldele, Teie arvamus.
- Kas selle kreemiga võivad jääda armid või naha värvuse muutused? Kui pikk on paranemisperiood?
Tänud!

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
PDT tegemise kogemus mul endal puudub, seega ei oska täpselt öelda, kui kaua paranemine aega võtab.
Aldara kasutamise osas arvan niimoodi: määrige vastavalt juhisle ikka neile kolletele, millele need on määratud (kui Teie arst just ei korraldanud teisiti) - kui nähtamatud kolded esile tulevad, siis see tähendabki seda, et ka nendeni on ravimi mõju ulatunud.
Aldara kreemiga ei tohiks arme jääda, nahk peaks olema peale ravi isegi siledam ja ilusam kui enne ravi, kuid naha taastumine võtab kindlasti aega mitu nädalat.
Lugupidamisega,
Kristi Abram