jala peal olevad punnid . 06.04.14 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere

Mu 4 aastasel tütrel on vasku jala sisemisel küljel mingi liigliha meenutav punn, katsudes see valus pole, nüüd tulid talle sama jala peal 4 tükki veel aga väiksemad. Lähedalt vaadates oleks nagu tegu vesivillidega ainult, et nahk vee ümber on paksem.Saadsin teile ka pildi.

Ette tänades
Margit

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Näen ühel pildil ühel punnil nabataolist sissetõmmet ja olen kindel, et tegmist on molluskiga (lad.keeles Molluscum contagiosum). Mollusk on lastel suhteliselt sageli esinev viiruse teel leviv nahahaigus. Iseenesest ei ole tegemist väga ohtliku haigusega, aga kuna see on nakkav, siis võib punne juurde tekkida ja teistele lastele ka üle kanduda.
Molluski ravis on mitmeid võimalusi.
1) need võivad paari kuu kuni 2 aasta jooksul ise taanduda
2) neid võib pintsettidega välja pigistada (parem oleks, kui seda teeb arst)
3) koldeid võib vedela lämmastikuga külmutada (selleks tuleb ikkagi pöörduda arsti vastuvõtule)
4) apteegis on käsimüügis Moltrex lahus, mis on mõeldud antud probleemi puhul kollete peitsimiseks.
5) koldeid võib peitsida jooditinktuuriga (kuna jood võib olla allergeen, siis väga ei soovita seda meetodit)
Lugupidamisega,
Kristi Abram