Aastaid kestnud akne 27.02.12 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere
Minu probleemiks on akne, mis on mind vaevanud juba aastaid. Olen kasutanud aknekreeme, spetsiaalselt probleemsele nahale mõeldud nahahooldustooteid ja käinud kosmeetiku juures aknehooldusi ja nahapuhastust tegemas, aga vistrikud ilmuvad kõigele vaatamata uuesti ja uuesti. See akne ei ole väga ulatuslik ja intensiivne, kuid kestnud väga pikka aega – nii et ei mäletagi päeva, mil mõni uus vistrik kusagilt kerkimas poleks. Seega olen hakanud uskuma, et probleem on pigem sisemine ning ei kao väliste hoolduste käigus. Olen kuulnud sama probleemiga inimestelt, et nende verest on leitud mingi bakter, mis tekitab aknet. Kahtlustan, et see võib olla ka minu nahahädade põhjuseks. Enne, kui lähen analüüse tegema, sooviksin selle kohta veidi infot.

Kas Te oskate öelda, kui sagedasti võib akne põhjuseid otsida verest ning kas sel juhul on tegemist tõepoolest mingi spetsiifilise bakteriga või on veri lihtsalt halvast toitumisest, mürkidest või muust tingitult nö ebapuhas? Ning milline oleks ravi? Kas võiks piisata tervislikust toitumisest, verd (või kogu organismi) puhastavatest kuuridest (nt. nõgesetee, detox-puhastuskuurid, piimatoodete tarbimise vähendamine jmt) ja üleüldisest tervislikust eluviisist või nõuab see mingit spetsiifilist (ja tõenäoliselt ka tugevatoimelist) ravimit?

Kas need bakter-veres juhtumid esinevad vaid väga raske aknega patsientidel või võib see kõne alla tulla ka kergemate akne vormide puhul?

Kas oskate öelda, kas vastavad analüüsid nõuavad kahtlemata veeniverd? Ning kas neid võetakse vaid nahaarsti saatekirja alusel või võib selle probleemiga ka perearsti poole pöörduda?

Suur tänu info eest!

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Akne on haigus, mis kergemal või raskemal kujul haarab kõiki noori inimesi. Reeglina taandub akne kahekümnendates eluaastates, kuid kerge akne võib jätkuda ka kolmekümneselt või isegi neljakümneselt, eriti naistel. Peamine bakter, mis akne puhul põletikku tekitab on Propionibacterium acnes, mis elab kõigil inimestel nahas, kuid mitte veres. Samuti pole ükski arvestatav teaduslik uuring tõestanud, et akne oleks seotud mingi toiduga või et puhastuskuurid oleksid andnud aknest tervistumise. Kuid siiski, tervislik ja tasakaalustatud toit mõjub kindlasti organismile soodsalt, ka nahale. Üheks kõige sagedasemaks sisemiseks põhjuseks vistrike puhul on menstruatsioontsükliga seotud füsioloogiline hormonaalne kõikumine ja sel puhul on võimalik kasutada raviks suukaudseid rasestumisvastaseid tablette. Paljuski on akne seotud geneetilise eelsoodumusega, mis määrab ära rasuproduktsiooni hulga ja valmiduse põletiku tekkeks. Kui akne jätkuvalt muret põhjustab, tasub uuesti külastada oma nahaarsti (perearsti saatekirja pole vaja). Akne ravi kestab seni, kuni probleem püsib.
Lugupidamisega,
Kristi Abram