hpv 21.08.03 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere.

Mul diagnoositi hpv viirus. Lähen ka kolposkoopia uuringutele. Kas kolposkoopiasse saadetakse patsiendid, kellel on juba leitud pap testi tulemusena viiruse tüvi,mis võib olla pahaloomuliste kasvajate tekkeks?
Kas laste saamine võib olla probleemiks, olen praegu 24 aastane ja elukaaslasega koos elanud juba pea 4 aastat? Kas mu elukaaslane peaks end samuti ravima, sest viirus on ju sugulisel teel edasikantav?
Kas on võimalik, et see viirus avaldub mul ka mandlitel,mul on mandlitel valged laigud? Kas pean elu lõpuni pabistama emakakaela vähi ja kõrivähi pärast?
Ma väga tänan vastuse eest.
Naine.

Arst vastas:

Airi Põder

dr Airi Põder

Dermatoveneroloog

STD & J erapraksis

Oluline on HPV viiruse tüvi - mõned HPV viiruse tüved on healoomulised, teised mitte.Seetõttu oleneb Teie prognoos suuresti Teil avastatud HPV viiruse tüvest.
Laste saamist HPV viiruse esinemise ei mõjuta.
Viirus küll kandub edasi sugulisel teel, aga teda pole võimalik välja ravida. mistõttu Teie partnerile ravi tegemine pole võimalik (juhul kui tal pole näiteks HPV viirustes tingitud käsnalisi moodustisi suguelunditel).
Kui Teil on emakakaelalt leitud HPV viiruse pahaloomuline tüvi, siis tuleks Teil käia regulaarselt arsti vastuvõtul, et võimalikult kiiresti avastada võimalikud pahaloomulised muutused.
Nende tekkimise tõenäosus on küll mõnevõrra kõrgem kui neil naistel, kellel puudub pahaloomulise HPV viirusetüve esinemine, aga on siiski suhteliselt
väga harva esinev muutus. Korraliku kontrolliga on võimalik igal juhul protsess õigel ajal avastada ja ravida.