Punased ketendavad laigud kehal 19.05.17 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere! Minu nahale on tekkinud punased kergelt ketendavad laigud. Vahetevahel need ka sügelevad. Hetkel stressirohke periood, kas võib sellest tingitud olla? Põhiliselt asetsevad kõhul ja seljal. Uusi toiduaineid pole söönud ega uusi pesuvahendeid kasutanud. Varasemalt allergiad pole olnud.

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Arvan, et tegemist on roosa kliiketendustõvega (Pityriasis rosea), mis on organismi vastusreaktsioon mingile stressorile, nt.mõni viirusinfektsioon viimase 2 kuu vältel, aga ei saa välistada ka lihtsalt ülemäärast stressi, mis immuunsüsteemi segadusse ajab. Iseenesest ei ole P.rosea ohtlik ja paraneb tavaliselt 6 nädalaga spontaanselt. Sügeluse korral võib võtta antihistamiinikumi (nt.loratadini või tsetirisini), mida saab apteegi käsimüügist. Nahale niisutav kreem. Kratsida ei tohiks. Vanni, sauna ja SPA-protseduure ka praegu ei soovita. Dušši all käies mitte hõõruda vaid pesta lihtsalt voolava veega. Samuti vähendada stressi ja anda kehale puhkust. Kui 6 nädalaga üle ei lähe, siis võiks arsti juurde minna.
Lugupidamisega,
Kristi Abram