Munandivalu 28.12.18 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere!
Olen olnud teie Tallinna kliiniku sage külaline juba 9-10 aastat, vahepeal LTKH's ka. Alguses oli lihtsalt prostatiit, mis kippus tagasi tulema ja millest järjest raskem on olnud lahti saada. Viimati tegin 7-8 antibiootikumikuuri järjest. Umbes 5 aastat tagasi lisandus vasaku munandi valu ja munandis on tõenäoliselt ka selline hernetera suurune tsüst (tõenäoliselt sellepärast, et ma ise leian selle otsides alati üles, arstid pole leidnud, aga on nõustunud, et võib olla küll), mille suurus aastate jooksul pole muutunud. Traumat pole olnud. Munandi valu vastu sai vastavalt vajadusele diklofenaki ja hiljem Relifexi võetud. Valu tuli ja läks, mingit loogikat või korrapära ei suutnud ma tuvastada. Nüüd kevadel näitas spermaanalüüs munandipõletikku, eesnäärme sekreedi analüüsi ei tehtud. Munandipõletikust sain sügiseks jagu 3x14 päeva Arcoxiat võttes. Lisaks olen käinud füsioterapeudi juures, TENS'i teinud, aga munandivalu päris ära pole kordagi kadunud, on vähem ja rohkem valulikud perioodid. Põhiliselt tekib valu seemnepurske ajal ja peale seda vaikselt taandub, vahel jääb pikemaks ajaks kergelt tuikama ja tundub mulle, et valu on eriti terav siis, kui viimasest seemnepurskest on kauem aega möödas. Võib-olla on see kohatu või ebaloogiline võrdlus, aga tunne on täpselt selline, nagu läheks midagi umbe, kui koguaeg teed lahti ei hoia ja siis esimene seemnepurse üle mõne aja peab nagu kuskilt läbi suruma ja on valus.
Kuna nüüd novembris põletikku ei olnud, siis jäi arstiga jutt nii, et kui on valus, siis võtan jälle Arcoxiat, aga tundub, et mu magu ei kannata seda enam hästi, varem aitas omeprasool sel puhul, aga enam mitte. Mu küsimus ongi, et kas ma peaks selle valuga lihtsalt leppima, kuigi ebameeldiv see ju on või saab midagi teha, näiteks rohtu vahetada, mis maole leebem?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Liiga keeruline lugu, et ilma inimest nägemata vastata. Minu jaoks oleks kõige olulisem uuring omakäeline ultraheli eesnäärmest ja seemnepõiekeste piirkonnast. Suure tõenäosusega on tegu osalise suguteede sulgusega kuskil eesnäärme tasemel. Ravisoovitusi saaksin pakkuda peale kogu infoga tutvumist. Suure tõenäosusega on pikemajalise põletiku tõttu tekkinud ka vaagnapiirkonda varustava närvijuure ärritus, millest tulenevad siis ilmselt osa kirjeldatud ebamugavustest/valudest.
Mõned täpsustused: sperma analüüs ei näita põletikku munadis vaid sugutraktis - enamasti eesnäärmes või seemnepõiekestes.