Selja- ja alakehavalude kompleks 05.09.18 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere. Olen 39-aastane mees (172/95), suhteliselt istuva elu- ja tööviisiga. Alates suve keskelt ärkan hommikuti ebamäärase alaselja- v. vaagnavaluga, mis ülestõusmise ja liikumise peale u 15-30 minutiga ära kaob. Augusti teises pooles hakkasin tundma ka ebamugavstunnet või valu päeva jooksul vaagnas/kubemes, jalgades. Ei tähelda valu intensiivistumist liikumisel/liigutamisel, pigem see viib isegi tähelepanu mujale. Sõidan nt rattaga tööle ja valusid ei tunne. Urineerimisel erilisi kaebusi ei ole (ei ärka selle tõttu öösel üles vms, pigem isegi käin ehk liiga harva WC-s). Kusejuga küll vahel tundub nõrk või kipub lõpp sirtsutamiseks minema. Möödunud nädalal oli paar päeva pärast urineerimist nagu kubemes kipitustunne. Käisin augusti lõpus ka perearstil, tehti vereanalüüsid (kõik oli korras, välja arvatud kolesterool - see oli 6,2). Uriini kiirtest näitas põletikku, kuid laboratoorne test ei leidnud midagi. Arstil käimise päeval oli õhtul ka väike palavik (37,2) Arst kirjutas antibiootikumikuuri 5 päevaks. Erilisi muutusi selle lõppedes ei tähelda, ebamugavstunnet kubemes on ehk vähem, kuid jalgades rändavad (luu/liigese/lihase/närvi?) valud on endised, samuti hommikused selja-vaagna valud. Antibiootikumide viimasel päeval ja päeva hiljem oli pärakus pärast roojamist kipitustunne. Ei oska öelda, kas see on üle läinud, antud loo kirjutamise päeval seda ei tähelda, kuid see on alles värske teema.
Jalavalu komplitseerib tallavalu, mis sai alguse ka kusagil augustis, kui plätude väel pool Tallinna läbi jalutasin. Algselt oli hõlmatud vasaku jala tald, nüüd nagu mõlemad. Käimist otseselt ei takista, aga annab tunda, eriti liikuma hakkamisel pärast istumist või hommikul tõusmist.

Alakõht otseselt ei valuta, kuid kohati on katsumisel hell või selline tunne, nagu oleks kõhulihaseid pingutanud/trenni teinud. Episoodiliselt on viimase aasta (?) jooksul löönud valu ka vasakusse munandisse (nt dushi all), kuid see on taandunud ja nädalate viisi võib mitte märku anda. Olen paar aastat tagasi ka uroloogi juures käinud, seal ei leitud midagi, soovitati küll profülaktika mõttes teha Prostamol Uno kuure. Praegu tarbin seda ka (hakkasin jälle augustis).

Perearstilt sain saatekirja meestearstile ning aja septembri lõppu. Kirjeldan oma lugu siin seepärast, et küsida, kas äkki ei peaks mõne muu eriarsti juurde ka aega panema (neuroloog? endrokrinoloog?)
Tunnen, et väsin kiiremini, täna käis kaks korda peast selline välktunne läbi, et kohe tekib teadvusekadu, kõrvus tajun vahel nagu lukustust või helide muutust ja vaikuses vilinat.

Loodan, et ei kirjeldanud liiga paljusid asju segamini ja korraga.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Siin võib tegu olla kahe eri tervisemurega, mis vastastikku teineteist võimendavad. Esmalt - kusetrakti põletik. Põletik uriinis viitab tõsisemale probleemile. Kui põletik oli esmaskuses, siis peaks kindlasti tegema ka suguhaiguste uuringud. Kui põletik oli keskjoa uriinis, siis oli põletik põies. Samas selles vanuses isoleeritud põiepõletikke ei esine ja tegu on pea alati eesnäärmepõletiku ägenemisega. See haigus aga kindlasti 5 päevasele ravikuurile ei allu. siin aitavad edasi meestekliiniku uuringud.
Teine teema on kirjeldatud valud. Siin on võimalikuks ühendavaks lüliks selja haigus. Kindlasti peaks tegema röntgen uuringu alseljast - selle uuringu saab kenasti korraldada ka perearst.
Mõlemad kahtlustatud haigused võimendavad teineteist.