Küsimused klamüüdia kohta 02.09.17 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere!

Mul oleks mõned küsimused seoses klamüüdiaga:
1) Saan aru, et klamüüdial on peiteperiood tavaliselt 1-3 nädalat. Kas peiteperiood siinkohal tähendab, et haigus on kehas igalpool olemas, kuid pole nö veel aktiivne või tähendab see seda, et haigust on lihtsalt veel nii vähe, et suure tõenäosusega ei jõua see testi? Vastasel juhul miks test ei suuda tuvastada mitteaktiivset klamüüdiabakterit? Kas peiteperioodil on ka väiksem tõenäosus uut partnerit nakatada? (Tean, et kondoomiga on igaljuhul kõige väiksem tõenäosus)
2) Leidsin varasemalt küsimuse Azithromycin kohta, kus tuli välja, et see, kas arst kirjtuab Azithromycin või Doxycycline sõltub aastaajast ja haiguse eelloost jne. Kas saaksite täpsustada? Kas isikliku soovi korral saab alati valida ise kumba tarvitada (eeldusel, et ei ole allergiaid ega muud, mis Azithromycin puhul keelatud oleks)? Nimelt ei tahaks nädalast kuuri teha, vaid sooviksin väga ühe doosiga tehtud saada selle.
3) Kas klamüüdia vastast antibiootikumi võib võtta ka juba peiteperioodil või sellisel juhul antibiootikum veel ei toimiks? Selle küsimuse vastus sõltub ilmselt esimese küsimuse vastusest. Siinkohal tean, et igaljuhul on antibiootikumi võtmine lihtsalt "igaksjuhuks" halb ja seda teha ei tohiks. Küsimus lihtsalt isikliku huvi pärast seoses ühe varasema juhtumiga.

Tänud!

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Pudru ja kapsad.
1) Tänaste testidega peaks analüüs üsna turvaliselt täpne olema hiljemalt kolmandaks päevaks, ehk varemgi. 30% haigusjuhtudest ei anna üldse vaevuseid.
2) Täna eelistan azitromütsiini, kuid mitte ühekordset doosi.

Ravi määramine sõltub paljudest teguritest: võetud riski suurus, partnersuhe, kaebuste olemasolu, põletiku olemasolu ja mikroobi olemasolu ja veel rida vähemtähtsamaid komponente.