Valupisted ühes munandis 01.08.17 / Meestearst

Külastaja küsib:

Käin hommikuti meres ujumas, viimasel paaril päeval oli vesi kohe äärmiselt külm. Kas on võimalik, et sellest külmetusest said alguse need eespoolt mainitud valupisted ühes munandis. Kas võib arvata, et see ebameeldiv nähe iseeneslikult möödub, kui juurde ei külmeta, või on vajadus asja lähemalt ja põhjalikumalt uurida? Kui pikalt võib n.ö. hoogu võtta arsti juurde tulemisega

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Teravad valupisted tulenevad enamasti närvijuure ärritusest ja võivad tõesti olla seotud külmetamisega. Kui juurde ei külmeta, situatsioon rahuneb enamasti maha. Kui jätkub, võib paar päeva kasutada ibuprofeeni ja kui ka nii üle ei lähe, siis tuleks külastada perearsti.
Ülemaailmne tervishoiuorganisatsioon on uurinud tervisekäitumist ja leidnud, et meeste arstilejõudmine on märksa ajakulukam kui naistel. Sensitiivsetete teemade puhul (konkreetselt uuriti vasektoomiat) ulatus keskmine probleemi lahenduseks arstile jõudmise aeg isegi 2 aastani. Minu praktika rekord on 11 aastat. Seejuures probleemiga mille lahendasin esimesel visiidil 6 minutiga.
Aga eesnäärmekontrolli peaksid läbi tegema kõik >50 aastased mehed. Kui lähisugulastel on olnud eesnäärme- või rinnavähki, siis kindlasti juba alates 40 eluaastast. Esimese kontrolli lausel saab defineerida vähiriski ja määrata edasiste uuringute välp, mis võib varieeruda 1 ja 4 aasta vahel.