PSA näitajad 09.03.15 / Meestearst

Külastaja küsib:

Mulle tehti 12.11.2014 vereanalüüs, milles muude näitajate hulgas määrati ka PSA. Tookord näitas PSA 1.4 mikrog/L ja vaba PSA oli 0.5 mikrog/L. PSA lasi määrata perearst, sest soovisin minna meestearsti vastuvõtule. Soovisin minna meestearstile, sest tahtsin lasta ennast analüüsida laste saamise eesmärgil. TÜ Kliinikumis tehti mulle eesnäärme UH ja sekreedi analüüs ning sperma analüüs. Kõik tulemused olid justkui korras. Meestearst imestas küll natuke, et PSA 1.4, aga mingeid lisaanalüüse vajalikuks ei pidanud. Lasin teha uued vereanalüüsid PSA määramiseks 07.03.2014. Nii PSA kui ka vaba PSA olid samad, mis 12.11.14 tehtud analüüsis. Kas 32 aastase mehe PSA näitaja võibki mingi põhjusel selline olla või peaks siiski veel kord mingid analüüsid tegema? Kas normaalselt on PSA 0 ja kui jah, siis mis põhjusel minul see näitaja kõrgem on? Ühes minu varasemas küsimuses Teile ütlesite, et 32a mehel on vaba PSA määramine raharaiskamine. Miks see nii on? Kas peaksin midagi edaspidi tähele panema või nö jälgima, et probleemi tekkimisel oskaksin kiiremini arsti poole pöörduda? Üldiselt on tervis korras. Alaseljas on vaagnaluu juures on selline tuim valu olnud pikemat aega. Aga see valu sõltub paljuski sellest mis asendis olen ja mul on ka üldiselt istuv töö.

Suured tänud vastamast!

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Isoleeritult PSA määramine <40 aastasel inimesel on raiskamine ja vaid stressi tekitamine nii arstile endale, kui ka patsiendile.
Annab see midagi vaid koos põletikuuuringutega. Need olid teil aga Meestekliinikus korras. Lõpetage parem enda mõttetu testimine. Järgmine test 40 aastaselt!
Antud juhul tegemist individuaalse eripäraga.
Alaseljavalud on enamasti seotud tugiaparaadiga, mida antud juhul kinnitab sõltuvus asendist.