Libiido/sugutungi puudumine 14.07.14 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere Doktor! Pöördun Teie poole suure murega. Palun süvenege mu probleemi, sest ei suuda enam nii elada!
Olen 21 aastane noormees, tegelenud aktiivselt spordiga, olnud hea tervisega, kuid täpselt 3 aastat tagasi juhtus minuga järgmine lugu: haigestusin põskkoopapõletikku, mononukleoosi ning eksisteeris ka mingi bakter, mis hävitas lihaseid? – kõik need haigused esinesid korraga. Perearst kirjutas välja korduvalt antibiootikumikuure (järjestikku vb 4-5). Paranesin ära, kuid põskkoopapõletikud olid väga kerged tagasi tulema (arst määras päris pikalt hormooniga Nasonexi, et see peatuks) – immuunsustaust ning organism oli nõrk, samuti olin võtnud alla kaalust, mis taastus umbes aasta. Umbes kuu aega peale tervenemist tekkis tõsine hirmufoobia. Otsustasin pöörduda psühhiaatri poole, kes kirjutas välja Zolofti – ja siit kõik algas: Zolofti võtsin umbes 6 kuud, see tegi mind täiesti tuimaks, võttis ära igasuguse seksuaalsuse, võimatu oli saavutada orgasmi, ei erutunud enam. Mainiksin ära, et enne kõike juhtunut (haigestumist ja foobiat) olin seksuaalselt igas mõttes aktiivne juba 8. eluaastast peale. Lõpetasin zolofti võtmise ära, lisaks olen võtnud veel mõnda antidepressanti (Remeron, Elontril). Enam ei ole mingit foobiat, kuid esineb kerget ärevust ning depressiivsust. Zolofti võtmisest on möödas 2,5 aastat ning üleüldse antidepressante pole puutunud umbes 9 kuud. Sellegipoolest seksuaalelu on kaugel sellest, mis see oli varem: väga meeldivad küll naised, kogu hingest tahan seksida, aga ei lähe kiima: pole seksuaaliha, ei erutu peas, sees on mingisugune tung seda teha ja pidevalt, kuid on tuimus, libiido sisuliselt 0 – pornot/naist vaadates läheb peenis kõvaks ja enam-vähem püsib ka, aga orgasmini on raske jõuda, kuid saan end siiski selleni töötatud. 2. Korda on juba peaaegu võimatu. Hommikuti on harva peenis tugevasti erutunud, vahel tuleb siiski ette. Tähele olen pannud, et vahel harva on mõni päev, kui sugutung ja huvi seksi/naiste vastu tekib intensiivsemalt - siis püsib kõva ja orgasm on tugevam, aga peale seda on uuesti tuimus. Ka peale alkoholi tarbimist on järgmisel päeval olnud iha suurem. Olen käinud meestearsti juures: isadus ja testosterooni tase oli OK, kuid sellel hetkel võtsin antidepr. ning ta arvas, et võib olla sellest, kuid nüüdseks võtmisest peaaegu aasta möödas ja kõik sisuliselt sama. Iga päev / üle päeva masturbeerin ja jõuan ka orgasmini, kuid mitte vabalt. Vahel olen pidanud 4 päeva pausi näiteks, ka siis tundub, et iha oleks justkui natuke suurem ja orgasm parem..Kui mõtlen mõnele naisele, siis seest läheb käima, seksuaaliha nagu oleks, aga kuskil väga põhjas peidus.. tõelist kiimasust, nagu enne – pole 3 aastat kogenud! Rääkimata kihelemisest regulaarselt. Tundub täpselt nagu hormonaalne taust oleks paigast v mingi aine puudujääk ? Ajuripats, kilpnääre? Esineb meeleolukõikumisi ja ärrituvust, kuid mingeid suuri depressiooni sümptomeid ei ole ..
Palun andke nõu, kuhu pöörduda, kas peaksin tegema hormoonaaltestid/vereuuringu? Kas need haigused (antibiokuurid) võisid pärsida foobia teket ja hormonaalse tausta muutumist? Vb on kasulik vähendada masturbeerimist v üldse mingiks ajaks loobuda? Kas on mingeid rohte, aineid, mis aitaksid kiima minna? Alustan ka teraapiaga, kuid olen KINDEL, et siin on ka muud põhjused! Olen juba kergelt meeleheitel..

Tänan vastamast,

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Antud probleemiga on kõige targem pöörduda minu heade kolleegide dr. Olev Poolaetsa või dr. Imre Rammuli vastuvõtule. Usun, et siin on kombinatsioonis psühholoogilised ja kehalised põhjused. Kogemus ütleb, et ainult hormoonide mõjutamisega probleemi ei lahenda. Uuringud tuleks siiski kompleksselt ära teha.
Teema keeruline ja info katkendlik (mis teraapiat alustate?). Täpsemateks soovitusteks peaks omama tervikpilti.