õrnalt suurenenud rinnanäärme vähendamine 02.07.14 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere. Käisin hiljuti meestearsti juures. Mure seisnes selles, et rinnanääre on mõlemal pool rinnas vähekene suurenenud, tekkis see u. 14. eluaastal. Arst selgitas, et kirurgilist ravi tema kindlasti ei soovita ( jäävat armid) ja hormoon-analüüs näitas et kõik on normis. Soovitas tulla soovi korral poole aasta või aasta pärast tagasi kui teema endiselt häirib. Mainis, et võimalik oleks rinnanääret tõenäoliselt vähendada, vähendades ühe ravimiga, mis on tavaliselt mõeldud naistel rinnavähi raviks, et selle abil vähendada naissuguhormooni kehas. Mul tekkis hiljem küsimus, et mis oleksid minul kui meesterahval võimalikud kõrvalmõjud, kui minul ravimiga vähendada naissuguhormooni kehas.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Kahjuks pole siin ilma uuringute tulemusi teadmata mõistlikult võimalik vastata. Ravi ja ravimi valik sõltub suuresti sellest, kas tegemist on rinna näärmelise koe või rinna rasvkoe mahu tõusuga. Hormoonravi töötab vaid näärmelise koe mahu tõusu korral. Kõrvalmõjud on minimaalsed. Enamikul juhtudest on rinnanäärme suurenemine seotud ülekaaluga või rasva % liigkõrge määraga. Sellisel juhtudel on ainsaks mõistlikuks lahendusteeks kaalu langetamine.