HPV väljaselgitamine mehel 11.06.14 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere,
Selline mure, et mul on HPV (tüvi 16) viiruse tõttu tehtud 2 konisatsiooni 2005 ja 2013 aastatel. Pärast viimast konisatsiooni olid piirilõiked puhtad. Nüüd juunis 2014 uuesti käidud biopsial, kugi HPVd ennast ei leitud.
Mehega oleme vahekorras alati kasutanud kondoomi kogu vahekorra vältel.
Kuidas on võimalik, et taas rakukoe muutused on tekkinud?

Kui mu mees on HPV kandja, kas seda on võimalik kuskil Eestis selgeks teha?
Naistearst soovitab vaktsineerimist, aga soovin seda teha juhul, kui mu abikaasa on HPV kandja ja mulle otseseks ohuks.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Esmalt pean ütlema, et HPV ja emakakaelamuutuste vahel ei ole üks-ühest seost. Viiruse teatud tüved küll soodustavad emakakaelavähi ja eelkõige selle eelsete seisundite teket, kuid moodustavad põhjustest ilmselt vähem kui kümnediku.
Teine teema on mehe analüüsimine HPV suhtes. See on Ülikooli meestekliinikus tasulises korras täeisti võimalik.
Kolmas teema on oma seksuaalelu ja seeläbi partnersuhte ülemäärane kontrollimine. Kui te tõesti elate sekselu preservatiiviga just HPV hirmus, siis soovitan veelkord oma naistearstiga nõu pidada.